Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. novembra 2023

Putinovho prvého premiéra Kasianova označili za zahraničného agentaRuské ministerstvo spravodlivosti v piatok zaradilo Michaila Kasianova, ktorý bol prvým premiérom v ére prezidentovania Vladimira ...Zdieľať
russia_putin_87363 676x451 25.11.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok zaradilo Michaila Kasianova, ktorý bol prvým premiérom v ére prezidentovania Vladimira Putina, na zoznam tzv. zahraničných agentov.

Nepravdivé informácie o Rusku


Na webe rezortu sa uvádza, že Kasianov sa „podieľal na vytváraní a šírení správ a materiálov zahraničných agentov neobmedzenému okruhu ľudí, šíril nepravdivé informácie o rozhodnutiach prijatých verejnými orgánmi Ruskej federácie a politikách, ktoré presadzovali“ a „bol proti špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine“.

Ruské zákony umožňujú vyhlásenie organizácií a jednotlivcov, ktorých považujú za zapojených do politickej činnosti a dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia, za zahraničných agentov.

Označenie za zahraničného agenta znamená dodatočnú vládnu kontrolu a nesie so sebou silné negatívne asociácie, ktoré môžu zdiskreditovať označené subjekty.

Prominentná opozičná osobnosť


Kasianov sa stal premiérom v roku 2000 po tom, čo bol Putin zvolený do prezidentského úradu. V pozícii predsedu vlády pôsobil až do roku 2004, keď bol odvolaný. Bol zodpovedný predovšetkým za ekonomické reformy.

Po odchode z úradu sa stal prominentnou opozičnou osobnosťou a v roku 2008 sa pokúsil kandidovať na prezidenta, no jeho kandidatúru zamietla národná volebná komisia.

Kasianov sa neskôr stratil z dohľadu a po tom, čo Putin vo februári minulého roka poslal vojakov na Ukrajinu, Kasianov opustil krajinu a údajne sa zdržiava v Lotyšsku.


Zdroj: SITA.sk - Putinovho prvého premiéra Kasianova označili za zahraničného agenta © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred výskytom snehových jazykov a závejov
<< predchádzajúci článok
Zvolenská zima bude v znamení hudby, vianočných dobrôt aj korčuľovania