Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2014

R. Fico: Pre ukrajinskú krízu je rozhodujúce diplomatické riešenie



Slovenský premiér Robert Fico naďalej trvá na tom, že pre ukrajinskú krízu je rozhodujúce diplomatické riešenie. Vyhlásil to dnes po skončení mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.



Zdieľať
Brusel/Bratislava 17. júla (TASR) – Slovenský premiér Robert Fico naďalej trvá na tom, že pre ukrajinskú krízu je rozhodujúce diplomatické riešenie. Vyhlásil to dnes po skončení mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.

Na snímke vľavo slovenský premiér Robert Fico počas summitu predsedov vlád a prezidentov Európskej únie v Bruseli 16. júla 2014. Sprava predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, luxemburský premiér Xavier Bettel a v pozadí chorvátsky premiér Zoran Milanovič. Foto: TASR/AP

Upozornil, že pokiaľ Moskva a Kyjev v najbližšom čase nevyriešia svoj spor týkajúci sa dodávok plynu, tak to môže na jeseň ohroziť jeho tranzit pre krajiny stredoeurópskeho regiónu. Ubezpečil však, že Slovensko má pripravené dva varianty spätného chodu z Českej republiky a Rakúska. "Tieto body nám zabezpečujú dostatočné množstvo zemného plynu," podčiarkol.

Takzvaný malý reverz zo Slovenska na Ukrajinu bude k dispozícii od septembra. Ten by mal zabezpečiť plyn v objeme okolo 8 až 9 miliárd kubických metrov (m3) cez potrubie vybudované medzi tepelnou elektrárňou Vojany a podzemnými zásobníkmi v ukrajinskom Užhorode. "Táto kapacita sa dá postupne rozširovať," deklaroval Fico.

Premiéri a prezidenti EÚ sa podľa neho na summite zhodli na tom, že nie je potrebné prechádzať do 3. fázy sankcií, teda na ekonomické sankcie. K tomuto rozhodnutiu dospeli napriek tomu, že Rusko nesplnilo všetky podmienky, ktoré schválila Európska rada 27. júna. "Podstatná časť bola naplnená," poznamenal Fico s tým, že EÚ v stredu pristúpila k rozšíreniu 2. fázy sankcií na spoločnosti, pri ktorých sa bude individuálne preukazovať, do akej miery sa zúčastnili na narušení suverenity Ukrajiny.

"Zaradili sme do záverov aj ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že zvážime možnosť pozrieť sa na individuálne fyzické osoby, ktoré majetkom a peniazmi aktívne prispievali k porušeniu medzinárodného práva na území Ukrajiny," ozrejmil slovenský premiér.

Lídri 28-členného bloku sa v stredu nedohodli na ďalších menách na najvyššie posty administratívy EÚ. Nevyriešený tak ostáva post šéfa Európskej rady, vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku ako aj najvyššieho predstaviteľa euroskupiny. "Bol to prvý pokus čo sa týka rozdelenia najvýznamnejších pozícií, ďalší summit v sobotu 30. augusta," priblížil Fico s tým, že členské štáty budú do tohto termínu nahlasovať novozvolenému predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi svoje návrhy na eurokomisárov.

Slovensko tak už oficiálne spravilo v osobe súčasného podpredsedu komisie Maroša Šefčoviča, ktorý má záujem o silné ekonomické portfólio. Fico očakáva, že získa minimálne podpredsednícky post. "Bol by som ale príliš odvážny, aby som teraz definoval akékoľvek jeho ambície, pretože funkcií je málo a adeptov je strašne veľa," zdôraznil.

Zároveň existuje dohoda medzi krajinami Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko), že budú pri získavaní oblastí pre svojich národných eurokomisárov koordinovať svoje postoje. Podľa Fica sa záujmy týchto štyroch štátov nekrížia. "Môže sa stať, že sa budeme podporovať pri získavaní portfólií, o ktoré máme záujem," avizoval Fico.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko si pripomína prijatie Deklarácie o svojej zvrchovanosti
<< predchádzajúci článok
USA uvalili na Rusko nové sankcie kvôli ukrajinskej kríze