Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. marca 2014

R. Kaliňák a opozícia sa dohodli, na hospodárenie strán dohliadne stál



Na voľby a hospodárenie strán bude zrejme dohliadať stála volebná komisia zložená zo 14 členov. Tvoriť ju má päť nominantov koalície či vládnej strany, päť ...



Zdieľať
Robert Kaliňák Foto: TASR/Michal Svítok
 
Bratislava 11. marca (TASR) - Na voľby a hospodárenie strán bude zrejme dohliadať stála volebná komisia zložená zo 14 členov. Tvoriť ju má päť nominantov koalície či vládnej strany, päť nominantov opozície a štyria nominanti z Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR, Generálnej prokuratúry SR a Najvyššieho kontrolného úradu SR. To je výsledok rokovania ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a zástupcov opozície o volebných zákonoch, ktoré sa konalo dnes v parlamente.


Kódexy sa dostanú na májovú schôdzu. V akej podobe budú schválené, je stále otázne. Opozícia chce ešte prísť s pozmeňujúcimi návrhmi. Minister Kaliňák nevylučuje, že niektoré by mohli prejsť. Tvrdí, že Smer-SD bol pripravený niektoré podporiť aj teraz, ale nenašla sa na nich dohoda. Platí to napríklad pre posilnenie preferenčných hlasov či pre zavedenie viacerých volebných obvodov miesto jedného.

Pre Kaliňáka je najdôležitejšia spomínaná volebná komisia, ktorá má dohliadať na financovanie strán či volebných kampaní. "Komisia bude kontrolovať financovanie politických strán, volebných kampaní a dodržiavanie volebných pravidiel. Bude môcť dávať sankcie," priblížil Kaliňák. Sankcie určí zákon, najväčšou by mal byť návrh na zrušenie politickej strany. Nové pravidlá by sa mali dotknúť až parlamentných volieb, ktoré budú v roku 2016.

Miroslav Kadúc z OĽaNO považuje zmeny vo volebných zákonoch za kozmetické úpravy. Nepozdáva sa mu, že posilnenie preferenčných krúžkov neprešlo. "Opäť sa betónujú štandardné strany," vyhlásil po rokovaní. Tvrdí, že posilnenie váhy krúžkov je pre OĽaNO zásadné a preto tento návrh predloží počas rokovania v pléne. "Toto je pre nás zásadné. Pokiaľ nebude prijatý pozmeňujúci návrh, takmer určite s návrhom zákona nebudeme súhlasiť," povedal Kadúc. Väčšia váha krúžkov sa pozdáva aj Martinovi Poliačikovi z SaS. Zasadiť sa chce aj za odstránenie volebných paradoxov, má o ňom ešte s ministrom rokovať.

Volebné zákony majú zjednotiť pravidlá pre všetky voľby. Majú zaviesť tiež finančné stropy pre kampane, volebné moratórium pre všetky voľby, ktoré v súčasnosti platí len pre niektoré. Rovnako sa má zakázať zverejňovanie predvolebných prieskumov, a to dva týždne pred voľbami. Tretie strany, napríklad mimovládne organizácie alebo aj jednotlivci, by podľa dohody ministra s opozíciou mohli viesť kampaň, ale napríklad budú musieť mať zriadený transparentný účet.

Minister zákony predstavil vlani v lete. Pôvodne plánoval, že sa dotknú už prezidentských volieb. S tým mala opozícia problém, pretože kampaň už beží a podľa nej by teda došlo k zmene pravidiel uprostred hry. Volebné zákony sú momentálne v druhom čítaní a môžu sa meniť pomocou pozmeňujúcich návrhov. Rozhodovanie o kódexoch sa odsúva už mesiace, na rad má prísť na májovej schôdzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nitre sa začal 24. ročník medzinárodného veľtrhu Nábytok a bývanie
<< predchádzajúci článok
Líbyjský parlament zosadil z funkcie premiéra Alího Zídána