Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2013

R. Kaliňák: Smeru-SD sa prieskumy verejnej mienky veľmi netýkajú



Minister vnútra Robert Kaliňák



Zdieľať
Minister vnútra Robert Kaliňák Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 11. septembra (TASR) - Zavedenie moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky 21 dní pred voľbami má slúžiť na ochranu malých strán. Deklaroval to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) po skončení rozsiahlej parlamentnej rozpravy k volebným zákonom z jeho dielne. Zavedenie zákazu prieskumov vo svojich vystúpeniach ostro kritizovali opoziční poslanci.


"Smer-SD má historicky svoju pozíciu, ktorej sa drží, lebo je verný svojim myšlienkam a vždy komunikoval s voličmi aj v regiónoch. My tento problém nemáme, nás sa prieskumy veľmi netýkajú. Týkajú sa malých strán, ktorých je väčšina. Keď vyjde prieskum dva dni pred voľbami, že strana má dve percentá, voliči ju voliť nebudú, lebo nemá šancu sa dostať do parlamentu a to je nefér," upozornil s tým, že o lehote je ochotný sa baviť.

Podľa jeho slov opoziční poslanci vo svojich vystúpeniach vychádzali z prezumpcie viny, že vládna strana si chce volebné pravidlá prispôsobiť podľa seba. "Inak by to vyzeralo, keby sme to chceli urobiť pre seba. Sú to iracionálne reakcie. Reči o protiústavnosti, to ma šokovalo," povedal Kaliňák.

Rovnako odmietol aj kritiku zavedenia 48-hodinového moratória pred voľbami. "Moratórium je v Rakúsku, Taliansku či Francúzsku. To sú nedemokratické krajiny? Ide o to, aby boli rovné príležitosti. Potom je protiústavný aj zákaz vjazdu, lebo obmedzuje slobodu pohybu," odkázal opozícii.

Zákaz vedenia kampane inými subjektmi odôvodňoval minister zavedením transparentného účtu a čistotou kampane. "Ak to ale nechceme, môžeme to odtiaľ dať celé preč, lebo je to jeden balík. Ide o to, aby nebol niekto uprednostnený a zvýhodnený," vysvetlil.

Na margo finančných limitov na volebnú kampaň Kaliňák konštatoval, že mu ide o to, aby voľby nevyhrávali peniaze. "Chceme, aby peniaze vyhrávali voľby a je jedno, aký má kto program. Limity na volebnú kampaň sú všade, môžeme sa baviť o tom, aké sú vysoké," tvrdí.

Hlasovanie o návrhu novely zákona o volebnej kampani bude dnes po 11. hodine. Ak ho plénum posunie do druhého čítania, vo výboroch sa očakávajú rozsiahle zmeny. Definitívne hlasovanie o volebnej legislatíve príde na rad na októbrovej schôdzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyššie platy sestier by ohrozili súkromníkov
<< predchádzajúci článok
Americká vláda predala v auguste ďalšie akcie GM za vyše 800 mil. USD