Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. marca 2017

R. KURUC: Slovensko predalo 20-ročný štátny bond za 2 mld. eur



Na snímke štátny tajomník ministerstva financií SR Radko Kuruc.



Zdieľať
Na snímke štátny tajomník ministerstva financií SR Radko Kuruc. Foto: TASR - Pavol Zachar
Bratislava 3. marca (TASR) - Slovensku sa podarilo vo štvrtok (2. 3.) predať 20-ročný štátny dlhopis v celkovej sume 2 miliardy eur. Uviedol to dnes na brífingu štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Radko Kuruc za účasti riaditeľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniela Bytčánka.


"Včera sa nám podarilo umiestniť prvý eurový benchmarkový 20-ročný dlhopis. Záujem o tento dlhý slovenský cenný papier prejavilo viac ako 120 investorov, prevažne z Európy. Dopyt presiahol hranicu 3 miliárd eur, čo je naozaj veľmi výnimočné. Nakoniec Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity akceptovala 2 miliardy eur, s výnosom, ktorý bol nižší ako 2 %," priblížil Kuruc. Dvojmiliardovú emisiu takéhoto cenného papiera sa podľa neho žiadnej inej krajine z východnej a strednej Európy nepodarilo doposiaľ umiestniť.

Informoval zároveň, že pred predajom dlhopisu sa realizovala trojdňová investorská tzv. road show. "V rámci road show sme navštívili štyri európske finančné centrá. Mali sme 12 stretnutí, dvadsiati investori považujú za veľmi úspešné to, čo sa nám (v SR) podarilo v priebehu posledných štyroch rokoch a taktiež vnímajú pozitívne vyhliadky slovenskej ekonomiky," poznamenal Kuruc.

Dlhopisy s trhovou úrokovou sadzbou vo výške 1,31 % p. a. boli včera podľa Bytčánka ocenené prirážkou 0,68 %. "To znamená, že výnos pre investorov a náklad pre daňovníkov Slovenskej republiky je tesne pod 2 %," spresnil riaditeľ ARDAL. Slovenský dlhopis kúpili najmä správcovia aktív, dôchodkové a penzijné fondy, poisťovne, dokonca aj banky.

Takmer polovica dlhopisov z hľadiska geografickej distribúcie skončila podľa Bytčánkových slov v nemecky hovoriacich krajinách (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko), významný bol dopyt aj z Veľkej Británie. "Veľmi prekvapujúci" dopyt sa zaznamenal podľa neho z Talianska. "Záujem bol tiež z Francúzska, ako aj z krajín severnej Európy (Nórsko, Fínsko)," dodal Bytčánek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Komora podporuje dôvody, pre ktoré z komisie odišli dvaja členovia
<< predchádzajúci článok
Poľský nacionalistický europoslanec na pôde EP hrubo urazil ženy