Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. marca 2017

R.SULÍK: SaS je za zrušenie Mečiarových amnestií



Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík reční počas 10. Kongresu SaS 18. marca 2017 v Mestskom divadle v Levoči.



Zdieľať
Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík reční počas 10. Kongresu SaS 18. marca 2017 v Mestskom divadle v Levoči. Foto: TASR - Oliver Ondráš
Levoča 18. marca (TASR) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je za zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Ešte pred konečným rozhodnutím sa však chcú oboznámiť s názormi odborníkov. Počas dnešného kongresu strany v Levoči to povedal jej predseda Richard Sulík.


"Spravíme všetko preto, aby tie amnestie boli zrušené, lebo ich pokladáme za nemorálne. Čo to ale konkrétne znamená, vám v tomto momente neviem povedať. Vieme, že podporujeme návrh pána Budaja. Vieme, že zásadne odmietame, aby vládny návrh prešiel v skrátenom legislatívnom konaní. Keď tie amnestie mohli čakať viac ako 15 rokov, určite teraz mesiac či dva počkajú," uviedol Sulík.

K vládnemu návrhu sa, ako povedal, v tomto momente nevie podrobne vyjadriť. "Chceme sa ním zaoberať. Chceme, ale aj počuť čo hovoria experti, právni experti, ústavní právnici na to, čo vlastne ide konkrétne vláda predložiť. Keď sa to stane, tak potom budeme k tomu vedieť zaujať stanovisko."

Predseda Národnej rady SR zvolal podľa Sulíka k tejto téme na pondelok (20. 3.) grémium šéfov poslaneckých klubov, ako aj predsedov politických strán. "Predpokladám, budeme oboznámení s návrhom, bude možnosť tam už o tom diskutovať a čoskoro sa vyjadríme, aký máme konečný postoj. Určite budeme postupovať spoločne, budeme sa koordinovať so stranami Sme rodina a OĽaNO-NOVA," dodal Sulík.

Vládna koalícia prichádza s vlastným návrhom zmien ústavy, ktorý má umožniť zrušenie amnestií. Parlament má dostať právomoc rušiť milosti a amnestie, aj tie Mečiarove. Keď poslanci schvália túto zmenu, môžu pristúpiť k samotnému zrušeniu Mečiarových amnestií. Ich rozhodnutie automaticky posúdi Ústavný súd SR. Dostane na to 60 dní. Až po tom, čo zrušenie odobrí súd, bude platné.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turistov lákajú do Veľkých Draviec najmä vodná nádrž či náučný chodník
<< predchádzajúci článok
Ľ. Petrák: Úspech školskej reformy závisí od prijatia učiteľov