Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. júna 2007

Rada EÚ by mala vo štvrtok schváliť reguláciu cien za roaming



Rada ministrov pre telekomunikácie EÚ by mala podľa očakávaní vo štvrtok na svojom zasadnutí v Luxemburgu schváliť nariadenie EÚ o regulácii roamingových poplatkov. Reguláciou sa majú podstatne ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) - Rada ministrov pre telekomunikácie EÚ by mala podľa očakávaní vo štvrtok na svojom zasadnutí v Luxemburgu schváliť nariadenie EÚ o regulácii roamingových poplatkov. Reguláciou sa majú podstatne znížiť poplatky za používanie mobilných telefónov v zahraničí. Nariadenie predstaví ministrom eurokomisárka pre telekomunikácie Viviane Readingová, informovala na svojej internetovej stránke v stredu Európska komisia (EK).

Schválenie nariadenia o regulácii Radou EÚ je posledným procedurálnym krokom. Nariadenie sa potom následne po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ, stane právnym predpisom priamo uplatniteľným vo všetkých 27 členských štátoch EÚ. Európsky parlament schválil nariadenie na plenárnom zasadnutí 23. mája. "Keďže nariadenie o regulácii bolo schválené v Európskom parlamente pred dvoma týždňami, očakávam, že Rada EÚ urobí všetko pre to, aby pripravila cestu na publikovanie regulačného nariadenia o roamingových poplatkoch v najbližších dňoch," povedala Redingová pred zasadnutím Rady EÚ.

Cenové obmedzenia, nazývané tiež eurotarifa, sa budú postupne znižovať tri roky. Podľa plánu maximálna hodnota eurotarify za hovory uskutočnené v zahraničí v rámci štátov Európskej únie bude stanovená v tomto roku na 49 eurocentov za minútu. Maximálna úroveň eurotarify za hovory prijaté v zahraničí bude predstavovať 24 eurocentov. V roku 2008 sa cenový strop roamingových poplatkov zníži na 46 a 22 eurocentov a v treťom roku na 43 a 19 eurocentov za odchádzajúce a prijaté hovory v zahraničí.

Mobilní operátori budú mať mesiac na to, aby ponúkli ceny za roaming svojim zákazníkom a potom ďalší mesiac na aktiváciu nových sadzieb, ak sa zákazníci rozhodnú pre novú tarifu. Zákazníci, ktorí nezareagujú na ponuku do dvoch mesiacov, automaticky budú mať tarifu schválenú v EÚ. Klienti tiež môžu odmietnuť aplikovanie európskych taríf. Podľa Selamayra v súčasnosti sú ceny za roamingové hovory v priemere štyri až päťkrát drahšie ako navrhované nové sadzby.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Analýza efektivity nemocníc priniesla neistotu
<< predchádzajúci článok
Po fúzii chce Alcatel-Lucent v SR takmer zdvojnásobiť obrat