Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. júna 2007

Rada ministrov EÚ schválila zníženie roamingových poplatkovRada ministrov pre telekomunikácie Európskej únie (EÚ) vo štvrtok podľa očakávaní schválila nariadenie EÚ o regulácii roamingových poplatkov. Reguláciou sa vo všetkých 27 členských štátoch EÚ ...Zdieľať

LUXEMBURG 7. júna (WEBNOVINY) - Rada ministrov pre telekomunikácie Európskej únie (EÚ) vo štvrtok podľa očakávaní schválila nariadenie EÚ o regulácii roamingových poplatkov. Reguláciou sa vo všetkých 27 členských štátoch EÚ podstatne znížia poplatky za používanie mobilných telefónov v krajinách únie. Nariadenie nadobudne účinnosť k 1. júlu tohto roka. "Zákazníci tak budú môcť lacnejšie hovory využívať už počas letných prázdnin," uviedol to nemecký minister hospodárstva Michael Glos pre reportérov. Podľa vyjadrení operátorov však vzhľadom na administratívne uvádzanie opatrenia do praxe budú nižšie tarify môcť klienti využiť najskôr v polovici augusta.

Mobilní operátori teraz budú mať mesiac na to, aby ponúkli ceny za roaming svojim zákazníkom a potom ďalší mesiac na aktiváciu nových sadzieb, ak sa zákazníci rozhodnú pre novú tarifu. Zákazníci, ktorí nezareagujú na ponuku do dvoch mesiacov, budú mať automaticky tarifu schválenú v EÚ. Cenové obmedzenia, nazývané tiež eurotarifa, sa budú v nasledujúcich troch rokoch postupne znižovať. Maximálna hodnota eurotarify za hovory uskutočnené v zahraničí v rámci štátov EÚ bola pre tento rok stanovená na 49 eurocentov za minútu. Maximálna úroveň eurotarify za hovory prijaté v zahraničí bude predstavovať 24 eurocentov. V roku 2008 sa cenový strop roamingových poplatkov zníži na 46 a 22 eurocentov a v treťom roku na 43 a 19 eurocentov za odchádzajúce a prijaté hovory v zahraničí.

Eurokomisárka pre telekomunikácie Viviane Readingová zároveň opäť upozornila mobilných operátorov, že komisia bude podrobne sledovať poplatky za posielanie krátkych textových správ (SMS) a tiež bude tlačiť na ich znižovanie. Operátori proti takýmto zásahom do cenovej politiky protestovali. Odvolávali sa pritom na to, že podobné zásahy poškodia zdravé investovanie do sietí a konkurencieschopnosť na trhu. Zároveň uviedli, že poplatky za SMS majú aj bez nutnosti cenovej regulácie klesajúcu tendenciu.

SITA, Reuters© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Roaming bude lacnejší už tento týždeň (30. 7. 2007)
 Komisárka Redingová vyzvala na zníženie cien SMS a dát (25. 6. 2007)
 Kurz na prepočet roamingovej tarify bude platiť 12 mesiacov (21. 6. 2007)nasledujúci článok >>
Webová stránka štatistického úradu s novými informáciami
<< predchádzajúci článok
Natalie Portman odmietla ponuku Kevina Spaceyho

Rada ministrov EÚ schválila zníženie roamingových poplatkov - diskusné fórum čitateľov