Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2006

Rada OSN pre ľudské práva skoro hotová,SR do nej nekandidovala



Slovenská republika neprejavila záujem o kandidatúru na členstvo v novovytvorenej Rade OSN pre ľudské práva, ktorá nahradila pôvodnú Komisiu pre ľudské práva. Dôvodom je údajne skutočnosť, že SR ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. mája (WN/SITA) - Slovenská republika neprejavila záujem o kandidatúru na členstvo v novovytvorenej Rade OSN pre ľudské práva, ktorá nahradila pôvodnú Komisiu pre ľudské práva. Dôvodom je údajne skutočnosť, že SR by sa musela pri prvých voľbách uspokojiť s dočasným členstvom v rade. Našou ambíciou je však kandidovať na plné funkčné obdobie do tohto nového orgánu OSN. Slovenská republika bola veľmi aktívna pri tvorbe samotnej rady a zohrala významnú úlohu pri určovaní pravidiel jej činnosti. Členov rady volilo Valné zhromaždenie OSN.

Do rady kandidovalo šesť nových členských štátov Európskej únie (EÚ), vo voľbách uspelo iba Poľsko a Česká republika. Spomedzi členských štátov EÚ sa o miesto v orgáne neuchádzalo okrem SR napríklad ani Rakúsko, Belgicko či Luxembursko. V rámci únie nepadla dohoda o tom, kto bude do Rady kandidovať. Členské krajiny EÚ si však odsúhlasili pravidlá, ktoré budú pri voľbách dodržiavať. Napríklad, že to, ktorá krajina bude v rade pôsobiť jeden, dva alebo maximálne tri roky, sa určí žrebovaním. Česká republika bude podľa tohto pravidla v rade iba jeden rok. Po uplynutí funkčných období, ktoré jednotlivým krajinám prisúdil žreb, sa bude voliť znova, ale už na plné funkčné obdobie. Agentúre SITA poskytol informácie Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Rada OSN pre ľudské práva má 47 kresiel, teda o šesť menej ako mala jej predchodkyňa. Štyridsaťštyri členov je už zvolených, zostáva už len obsadiť tri kreslá určené pre región strednej a východnej Európy. Ten má k dispozícii šesť miest, tri z nich už obsadila Česká republika, Poľsko a Rusko. Medzi krajinami, ktoré sa do Rady OSN pre ľudské práva dostali, figuruje aj Čína, Kuba a Saudská Arábia. Demokratická časť medzinárodného spoločenstva ich považuje za krajiny, ktoré majú vážne problémy s dodržiavaním ľudských práv.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ťahúňom ekonomiky v SR sa podľa ZSPS stáva stavebníctvo
<< predchádzajúci článok
Novým talianskym prezidentom bude Giorgio Napolitano