Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2010

RADIČOVÁ: Koalícia chce oživiť hodnoty novembra´89



Ako Radičová zdôraznila, nechcú iba počúvať, ale aj spolupracovať so všetkými subjektmi v tejto krajine, ktoré majú záujem o to, aby život na Slovensku bol dôstojný a zmysluplný. Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 6. ...



Zdieľať
iveta radicova Ako Radičová zdôraznila, nechcú iba počúvať, ale aj spolupracovať so všetkými subjektmi v tejto krajine, ktoré majú záujem o to, aby život na Slovensku bol dôstojný a zmysluplný.

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Stredopravá koalícia je pripravená postaviť krajinu na základy plurality a skutočnej demokracie, uviedla po podpise Koaličnej zmluvy volebná líderka SDKÚ-DS a designovaná premiérka Iveta Radičová. „Sme pripravení oživiť hodnoty novembra 89, osobných slobôd, zodpovednosti, tolerancie a dôstojnosti nášho žitia a bytia,“ vyhlásila. Ako zdôraznila, nechcú iba počúvať, ale aj spolupracovať so všetkými subjektmi v tejto krajine, ktoré majú záujem o to, aby život na Slovensku bol dôstojný a zmysluplný. „Sme pripravení na otvorenosť, vecnosť a priamosť.“ Radičová verí, že nesklamú dôveru ľudí a tí, ktorí im dali svoju dôveru, tak urobia aj o štyri roky. „Na tejto ceste si pomáhajme a ja viem, že aj pán Boh nám bude pomáhať,“ vyhlásila.

V návrat slušnosti, zodpovednosti a transparentnosti z politickej emigrácie späť na Slovensko verí predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ako uviedol po slávnostnom podpise Koaličnej dohody stredopravých strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd v bratislavskom Primaciálnom paláci, po skúsenostiach v dvoch vládach vie, že nasledujúce roky nebudú jednoduché. Ako zdôraznil, so zmenou prichádza aj veľká zodpovednosť. „Kto chce zmeniť svet, musí začať sám od seba. Dnes tu aj hovorím, že kto chce zmeniť veci na Slovensku k lepšiemu, musí začať sám od seba,“ vyhlásil. Za dôležitú označil snahu pochopiť aj tých druhých.

„Podpisy pod dokumentom sú prejavom, že sme odhodlaní naplniť predsavzatia skutkami. Nech táto dohoda a spolupráca prinesie veľa dobrého ovocia. Prajem tejto koalícii veľa šťastia a veľa božieho požehnania, všetko dobré,“ povedal v krátkom príhovore líder KDH Ján Figeľ. Ako pripomenul, Slovensko už 20 rokov kráča po ceste slobody, dnes sa začína veľmi dôležitá a verí, že aj pozitívna etapa. Podľa neho vznikla koalícia dobrej vôle, spolupráce a zodpovednosti. „Dedičstvo momentálne nebude jednoduché. Sloboda a perspektíva, ktoré máme, je výzvou k osobnej aj spoločnej zodpovednosti,“ podotkol.

Slovensko potrebuje veľa zmien a konkrétnych riešení, zdôraznil predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Uistil, že koalícia sa bude snažiť, aby pribúdalo pracovných miest a ubúdalo korupcie. „Koaličná zmluva sú pravidlá, ktoré nám budú pomáhať spolunažívať tak, aby sme plnili program, vyhýbať sa nedorozumeniam a ťahať za jeden povraz,“ priblížil. Ako dodal, chcú ukázať, že Slovensko má na to mať vládu, ktorej ministri budú ľuďom slúžiť a verí, že neoľutujú voľbu žiadnej z koaličných strán, ktoré dnes dohodu podpísali.

Líder SaS Richard Sulík vníma dnešný deň ako veľký obzvlášť pre SaS, ktorá sa ako úplne nová strana stala súčasťou koalície. „Ešte väčšou radosťou je, že po dvadsiatich rokoch bude vláda bez komunistov,“ podotkol. Ako vyhlásil, neduhy posledných štyroch rokov sa stanú minulosťou, lebo nový kabinet prichádza s konkrétnymi riešeniami.

Ako prvý dal svoj podpis pod Koaličnú zmluvu Bugár, podpisy uzavrela Radičová, ktorá text dokumentu každému predsedovi odovzdala. Lídri koaličných strán ukončili slávnostný akt čašou vína.

Zostavením vlády poveril prezident Ivan Gašparovič deň po parlamentných voľbách premiéra Roberta Fica, ktorého Smer-SD získal najviac hlasov. Stredopravé strany však odmietli aj formálne rokovania s ním a počas desaťdňovej lehoty nedokázal kabinet zložiť. Poverenie na zostavenie novej vlády tak dostala 23. júna volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. "Pani designovaná predsedníčka má túto možnosť do ôsmeho budúceho mesiaca," uviedol vtedy Gašparovič a pripomenul, že na ten deň zvolal ustanovujúce zasadnutie nového parlamentu. SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd rokovali o zostavení vlády už od volieb a v deň, keď dal Gašparovič Radičovej do rúk poverenie, sa dohodli aj na spoločných programových tézach. Nedostali sa do nich sporné otázky ako registrované partnerstvá, dekriminalizácia marihuany, vzťah štátu a cirkví či výhrada vo svedomí a nebudú ani súčasťou programového vyhlásenia novej vlády.

Stredopravá koalícia bude mať v parlamente 79 kresiel. SDKÚ-DS bude zastupovať 28 zákonodarcov, SaS získala 22 mandátov, KDH 15 a Most-Híd bude zastúpený 14 poslancami. Na post predsedu Národnej rady SR kandiduje líder SaS Richard Sulík. O funkcie podpredsedov sa uchádzajú Béla Bugár, Pavol Hrušovský z KDH a podpredseda SDKÚ-DS Milan Hort. Štvrté kreslo podpredsedu parlamentu patrí Smeru, ktorý zatiaľ meno nominanta nezverejnil.

Známe sú už nominácie na ministerské posty a miesta štátnych tajomníkov. SDKÚ-DS navrhla za ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu, za ministra financií Ivana Mikloša, za ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú a za šéfa rezortu školstva Eugena Jurzycu. SaS nominovala za ministra hospodárstva Juraja Miškova, ministrom obrany má byť Ľubomír Galko, ministrom kultúry Daniel Krajcer a ministrom práce Jozef Mihál. KDH navrhlo Jána Figeľa za šéfa ministerstva dopravy, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja, ktoré bude mať pod palcom aj rozdeľovanie eurofondov, ministrom vnútra by sa mal stať Daniel Lipšic a ministrom zdravotníctva Ivan Uhliarik. Most-Híd navrhuje na funkciu podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela a za ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Do kresla ministra životného prostredia zatiaľ Most-Híd nikoho nenavrhol, keďže MŽP zatiaľ nefunguje ako samostatný rezort.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarská a poľská burza v utorok posilnili
<< predchádzajúci článok
Fitch zlepšila ratingové hodnotenie Ukrajiny