Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. augusta 2010

Radičová odmieta imunitu na protiprávne správanieImunita by sa nemala vzťahovať na protiprávne správanie sa ústavných činiteľov, odôvodnila v úvode druhého dňa štvrtej schôdze Národnej rady SR premiérka Iveta ...Zdieľať
radicova Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) - Imunita by sa nemala vzťahovať na protiprávne správanie sa ústavných činiteľov, odôvodnila v úvode druhého dňa štvrtej schôdze Národnej rady SR premiérka Iveta Radičová návrh novely ústavy zužujúci poslaneckú imunitu len na ich výroky v parlamente.
„Demokracia je slušnosť,“ citovala Radičová výrok niekdajšieho prezidenta Václava Havla. Osoby, ktoré sú zástupcami svojich voličov, by mali byť ostatným príkladom, inak nemôžeme hovoriť o morálke v spoločnosti, musíme začať od seba, od tých, ktorí sú na vrchole pyramídy, pokračovala predsedníčka vlády.

Privilégiá poslancov podľa nej vzbudzujú vo verejnosti oprávnenú kritiku. Zúžením imunity len na hlasovanie a výroky v pléne chce Radičová vrátiť zmysel inštitútu imunity. „Za absolútne neprijateľnú považujem priestupkovú imunitu. Obraz zákonodarcov odmietajúcich dychovú skúšku je lacnou korisťou pre bulvár a výsmech občanom. Nemá žiadne opodstatnenie,“ argumentovala premiérka. Nevôľu u ľudí podľa nej vzbudzuje i skutočnosť, že poslanca nemožno stíhať bez súhlasu parlamentu.

Preto navrhuje zúžiť imunitu na výroky a hlasovanie. Súčasne sa ním odbúra potreba súhlasu Národnej rady SR na trestné stíhanie poslancov. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunita sudcov. Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora Slovenskej republiky do väzby. Na schválenie ústavného zákona je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov NR SR. Koaličným poslancom musí preto pomôcť najmenej 11 opozičných poslancov.

Poslanec za Smer-SD Pavol Paška odmieta o novele rokovať z technických dôvodov. Podľa neho legislatívna iniciatíva vlády vzniká až po tom, ako jej bola vyslovená dôvera. Paška preto navrhol, aby sa o zúžení imunity diskutovalo na septembrovej schôdzi.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Akciové trhy Európy, USA a Japonska oslabili
<< predchádzajúci článok
Galko odhalil ďalšie nejasnosti okolo vrtuľníkov

Radičová odmieta imunitu na protiprávne správanie - diskusné fórum čitateľov