Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Radikálne Hnutie naša vlasť založilo náhradu za zakázanú garduNa archívnej snímke Budapešť.Zdieľať
Na archívnej snímke Budapešť. Foto: TASR/AP
Budapešť 14. mája (TASR) - Predseda maďarského radikálneho Hnutia naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) László Toroczkai v utorok v Budapešti oznámil, že jeho strana založila organizáciu Národné légie, ktorej úlohou je obrana i zachovávanie tradícií. Informovala o tom agentúra MTI.


"Národné légie nie sú právnym nástupcom Maďarskej gardy, ktorú podlým spôsobom zakázali Maďarská socialistická strana (MSZP) a Fidesz a ktorú zradil Jobbik, avšak preberá jej ideové dedičstvo," zdôraznil predseda.

Cieľom organizácie, ktorej registrácia v súčasnosti prebieha, je podľa Toroczkaiho výchova k základom obrany vlasti a zachovávanie vojenských tradícií, ale aj ochrana majetku a života v prípade živelnej katastrofy.

Toroczkai dodal, že v uplynulých rokoch nezanikli dôvody, ktoré viedli k založeniu gardy. Podotkol, že práve pred sto rokmi bola zriadená Národná armáda Miklósa Horthyho (pozn. TASR: líder v časoch druhej svetovej vojny, ktorý bol spojencom nacistického Nemecka), ktorá "očistila krajinu od komunistov".

Hnutie naša vlasť zaregistrovali ako stranu vlani v auguste. "Vrátime sa k radikálnym základom, ktoré kedysi charakterizovali bývalú (ultrapravicovú) stranu Jobbik," zdôraznila vtedy podpredsedníčka Dóra Dúróová. V súvislosti s niekdajšími akciami Maďarskej gardy Dúróová pripomenula, že v tých časoch v niektorých obciach Maďarska vládlo bezprávie a stalo sa, že matky s deťmi sa neodvážili ísť na ulicu, preto bolo potrebné uskutočniť demonštratívne pochody.

Hnutie naša vlasť vzniklo z platformy Jobbiku Naša vlasť.

Ultrapravicová Maďarská garda vznikla v júni 2007 z iniciatívy vtedajšej mimoparlamentnej krajne pravicovej strany Jobbik. Napriek tomu, že 2. júla 2009 spolok i hnutie Maďarská garda právoplatne zrušil budapeštiansky odvolací súd a napokon definitívny zákaz ich existencie vyriekol v decembri 2009 aj Najvyšší súd Maďarska, sa gardisti v rôznej forme ďalej aktivizovali.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavský dopravný podnik bude testovať nový nízkopodlažný autobus
<< predchádzajúci článok
Prokurátor navrhol obžalovaných pre výbuch vo VOP Nováky uznať vinnými

Radikálne Hnutie naša vlasť založilo náhradu za zakázanú gardu - diskusné fórum čitateľov