Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. októbra 2016

Rady superbohatých Číňanov sa aj tento rok rozšírili



Rady superbohatých Číňanov sa aj tento rok rozšírili. Ich počet stúpol na nový rekord napriek tomu, že čínska ekonomika spomaľuje. Informovala o tom agentúra AFP s ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Šanghaj 15. októbra (TASR) - Rady superbohatých Číňanov sa aj tento rok rozšírili. Ich počet stúpol na nový rekord napriek tomu, že čínska ekonomika spomaľuje. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na výsledky prieskumu prestížneho šanghajského časopisu Hurun Report.


Prieskum ukázal, že celkovo 2056 Číňanov vlastní majetok, ktorého čistá hodnota dosiahla aspoň 2 miliardy jüanov (269,32 milióna eur). To je výrazný nárast oproti vlaňajšku, keď malo taký veľký majetok len 1877 ľudí.

Nárast počtu boháčov vzdoruje vývoju čínskej ekonomiky, ktorá vlani expandovala o 6,9 %, najpomalšie za celé štvrťstoročie, a tento rok ďalej spomaľuje.

Najbohatším človekom v Číne je 62-ročný Gang Ťien-lin, predseda konglomerátu Wanda Group, ktorý podniká v realitách aj v zábavnom priemysle. Hodnota jeho majetku pritom klesla o 2 % na 32,1 miliardy USD (29,08 miliardy eur).

Na druhej priečke v rebríčku najbohatších Číňanov je Jack Ma, zakladateľ internetového obchodu Alibaba a jeho finančných služieb, s majetkom v hodnote 30,6 miliardy USD, čo je o 46 % viac ako pred rokom.

Pony Ma, šéf herného a komunikačného gigantu Tencent, ktorý vlastní populárnu aplikáciu WeChat, je na treťom mieste. Hodnota jeho majetku dosiahla 24,6 miliardy USD aj vďaka zisku z predaja časti akcií jeho firmy za 1,9 miliardy USD.

Najprudšie sa za uplynulý rok vyšvihol v rebríčku záhadný magnát Jao Čen-chua, poskočil až o 200 miest na 4. priečku. Hodnota jeho majetku podľa časopisu za rok stúpla až deväťnásobne na 17,2 miliardy USD. Pozornosť médií si vyslúžil snahou o nepriateľské prevzatie developerskej spoločnosti Vanke.

Podľa Ruperta Hoogewerfa, predsedu predstavenstva časopisu, Jao predstavuje nový model podnikateľa, ktorý bohatne vďaka finančným investíciám. Prvé veľké peniaze zarobili totiž Číňania pred 20 rokmi pri obchodovaní, nasledovali priemysel, reality a IT sektor. Dnes vyžívajú kapitálové trhy a finančné investície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia obvinila ďalších deväť osôb v kauze Kamery
<< predchádzajúci článok
Ministerstvá: Lepšie zarábajúci majú s odvodmi prispievať viac