Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. júla 2011

Raketoplán Atlantis sa odpojil od ISS, smeruje na Zem



Raketoplán Atlantis sa dnes o 8:28 SELČ odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a vydal sa na svoj záverečný let späť na Zem. K odpojeniu došlo vo výške približne ...



Zdieľať
atlantis Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Raketoplán Atlantis sa dnes o 8:28 SELČ odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a vydal sa na svoj záverečný let späť na Zem. K odpojeniu došlo vo výške približne 391 kilometrov nad Tichým oceánom, východne od novozélandského mesta Christchurch. Posádky raketoplánu a ISS sa rozlúčili a zatvorili poklopy v pondelok o 16:28 SELČ. Atlantis bol k ISS pripojený celkovo 8 dní, 15 hodín a 21 minút. Pristáť by mal vo štvrtok 21. júla o 5:56 Východného letného času EDT (11:56 SELČ) v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride, kde bude potom vystavený v časti pre turistov.


Atlantis vyštartoval na svoju záverečnú misiu v piatok 8. júla o 11:26 EDT (17:26 SELČ) z Kennedyho vesmírneho strediska. Ide o jeho 33. misiu a zároveň o posledný, v poradí 135. let amerických raketoplánov, ktorý uzavrie 30 rokov trvajúci program raketoplánov Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Na palube Atlantisu sa nachádza štvorčlenná posádka v zložení Chris Ferguson, Doug Hurley, Sandra Magnus a Rex Walheim. Hlavnou úlohou ich misie bolo dopraviť na ISS viacúčelový logistický modul MPLM Raffaello, v ktorom sa nachádzali náhradné diely a zásoby pre stanicu na jeden rok. V tom istom module z ISS dopravia náklad určený pre návrat na Zem. Misia STS-135 mala pôvodne trvať 12 dní, predstavitelia NASA ju však o jeden deň predĺžili.

Počas misie sa uskutočnil aj jeden výstup do otvoreného vesmíru, ktorý však absolvovali Ronald Garan Jr. a Michael Fossum z dlhodobej posádky ISS. Počas šesťapolhodinového výstupu premiestnili pokazenú amoniakovú pumpu zo stanice do nákladného priestoru raketoplánu, odkiaľ zas preniesli zariadenie Robotic Refueling Mission (RRM) na plošinu ESP-2 na ISS. Toto zariadenie poslúži na robotické dopĺňanie paliva do satelitov na orbite, o čo by sa mal postarať robot Dextre kanadskej výroby.

Na programe amerických raketoplánov sa od 12. apríla 1981 zúčastnilo celkovo 355 astronautov. Pätica raketoplánov - Enterprise, Columbia, Challenger, Atlantis, Endeavour - nalietala pred poslednou misiou viac ako 864 miliónov kilometrov, čo je približne šesťkrát viac ako vzdialenosť Zeme od Slnka. Spomedzi piatich raketoplánov "prežili" len tri - Challenger explodoval 73 sekúnd po štarte 28. januára 1986, Columbia nezvládla cestu naspäť z vesmíru 1. februára 2003. Po poslednej misii Atlantisu sa NASA bude spoliehať len na partnerov z Európy, Japonska a Ruska, predovšetkým na Sojuz. Ten je však schopný transportovať do vesmíru len trojčlennú posádku, kým americké raketoplány mohli letieť so šiestimi osobami na palube.

Informácie pochádzajú z webstránky nasa.gov a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jedného dňa zničí svet...
<< predchádzajúci článok
Dorota Nvotová predstaví Staromešťanom svoju knihu