Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. decembra 2006

Raketoplán Discovery dnes pristane, nie je isté kde



Americká Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) povolila dnes raketoplánu Discovery pristáť, no zlá predpoveď počasia pre Floridu zrejme bude znamenať, že raketoplán bude musieť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) - Americká Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) povolila dnes raketoplánu Discovery pristáť, no zlá predpoveď počasia pre Floridu zrejme bude znamenať, že raketoplán bude musieť pristáť v Novom Mexiku. Sedemčlenná posádka raketoplánu urobila posledné nevyhnutné prípravy na pristátie po mimoriadne intenzívnej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Pôvodné pristátie bolo naplánované na piatok na základni v Kennedyho vesmírnom centre na floridskom Myse Canaveral. Ak sa však počasie nad Floridou nezlepší, raketoplán bude musieť pristáť buď na Edwardsovej vojenskej leteckej základni v Kalifornii alebo na základni White Sands v Novom Mexiku. "Podľa aktuálneho počasia sa základňa v Novom Mexiku javí ako najschodnejšie riešenie," povedal Norman Knight z NASA zodpovedný za zostup a pristátie raketoplánu. "Keď sa priblížime k času zostupu, budeme opäť o čosi múdrejší, ktoré z miest je pre pristátie najvhodnejšie," uviedol. Podľa predpokladaných plánov by mal raketoplán Discovery dosadnúť na základni White Sands o 21:56 SEČ. Pristátie v Novom Mexiku alebo Kalifornii by znamenalo, že by NASA musela raketoplán neskôr presunúť naspäť na Floridu. Využil by sa na to upravený Boeing 747, pričom presun by NASA stál okolo 45 miliónov korún. V minulosti raketoplán pristál vo White Sands iba raz, počas tretej misie v marci 1982. Pre NASA je táto základňa ako druhá záložná možnosť, keďže sadrovcový prach pri tomto pristátí poškodil tepelný plášť raketoplánu, vďaka čomu musela nasledovať zdĺhavá oprava.

V momente ako vedenie NASA nariadi raketoplánu opustiť orbity, Discovery začne so zostupom do zemskej atmosféry z výšky 300 kilometrov rýchlosťou vyše 20-tisíc kilometrov za hodinu. Inžinieri z NASA neobjavili na plášti raketoplánu žiadne poškodenie, ktoré by mohlo pristátie ohroziť. Pristátie bude znamenať koniec jednej z najkomplexnejších konštruktérskych misií na ISS. Posádka raketoplánu Discovery strávila na ISS osem dní, pričom k stanici pripojila masívnu podperu a vymenila sústavu káblov. Okrem toho musela misiu predĺžiť o jeden deň, keďže počas neplánovaného štvrtého výstupu do otvoreného kozmu museli astronauti uvoľniť zaseknutý solárny panel. Práve toto predĺženie znížilo možnosť pristátia. Najneskorším možným termínom pre pristátie je sobota.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident podpísal vyššie dane pre nadštandardné príjmy
<< predchádzajúci článok
Horľavé brady ohrozujú bezpečnosť Santa Clausov