Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. apríla 2009

Rakúšania chcú Skalicu obkolesiť veternými elektrárňami



V skalickom okrese by malo vyrásť viacero veterných elektrární. Spoločnosť Enairgy Veterná Energia, s.r.o., ktorú ovláda rakúska firma Enairgy Windenergie GmbH, plánuje v katastri obcí Mokrý Háj a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - V skalickom okrese by malo vyrásť viacero veterných elektrární. Spoločnosť Enairgy Veterná Energia, s.r.o., ktorú ovláda rakúska firma Enairgy Windenergie GmbH, plánuje v katastri obcí Mokrý Háj a Radošovce postaviť veterný park za 53 mil. eur až 73 mil. eur. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý spoločnosť už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA), spoločnosť chce postaviť 15 až 20 veterných elektrární. Výkon jeden veternej elektrárne by mal pritom predstavovať 2,5 megawattov (MW). S výstavbou veterného parku Mokrý Háj chce investor začať v októbri tohto roka, pričom začatie prevádzky veterných elektrární je naplánované na rok 2010.


Firma Enairgy Veterná Energia plánuje v skalickom okrese postaviť ďalší veterný park. V katastrálnom území obce Chropov chce postaviť veterný park s piatimi až siedmimi veternými elektrárňami. Každá veterná elektráreň by mala mať inštalovaný výkon 2,5 MW. Spoločnosť plánuje investovať do výstavby tohto veterného parku od 21,7 mil. eur do 30,4 mil. eur. S výstavbou veterných elektrární pri obci Chropov chce investor začať v druhom kvartáli 2011. Spoločnosť Enairgy Veterná energia ovláda rakúska firma Enairgy Windenergie GmbH.

Výstavba veterných a slnečných elektrární na Slovensku bude pravdepodobne regulovaná. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) zaradila tieto dva obnoviteľné zdroje energie medzi zdroje, ktorých výroba nie je v reálnom čase dostatočne predikovateľná, tzv. Nepredikovateľné Obnoviteľné Zdroje Elektriny (NOZE). Podľa zverejneného stanoviska SEPS, a.s. výstavba týchto obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môžu "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet". SEPS, a.s. sa obrátila na Ministerstvo hospodárstva SR (MH), aby vydalo návrh, ktorým určí záväzný postup pre investorov, ktorí majú záujem na Slovensku stavať veterné či slnečné elektrárne. Prenosová sústava až do vyjadrenia rezortu hospodárstva nebude vydávať žiadne osvedčenie pre výstavbu veterných či slnečných elektrární na Slovensku. Investori by chceli na Slovensku postaviť do roku 2014 veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 5 170 MW.

Slovensko je spomedzi 76 krajín vo využívaní veterných elektrární na 62. mieste. Ako agentúru SITA informoval predseda Združenia pre veternú energiu Matej Hlôška, na Slovensku v súčasnosti vyrábajú elektrickú energiu veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 3,2 MW. "Tesne za nami sú už len Kapverdské ostrovy, Mongolsko a 15 ďalších krajín," dodal Hlôška. Ku koncu minulého roka dosiahol na svete súhrnný inštalovaný výkon veterných elektrární 121 tisíc MW, pričom v minulom roku sa zapojilo do siete vyše 27 tisíc MW. Veterné elektrárne ku koncu roka 2008 pokrývali 1,5 percenta svetovej spotreby elektriny. Svetové prvenstvo v inštalovanom výkone majú USA, nasleduje Nemecko a Španielsko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odmínovací tím z Bosny a Hercegoviny sa príde zaškoliť na Slovensko
<< predchádzajúci článok
ANS žiada odklad účinnosti personálnych štandardov