Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2019

Rakúska strana SPÖ chce dostať do ústavy zákaz diskriminácie seniorovSociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) chce presadiť, aby sa zákaz diskriminácie na základe veku dostal do ústavy. Informovala o tom v utorok stanica ORF.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Viedeň 13. augusta (TASR) - Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) chce presadiť, aby sa zákaz diskriminácie na základe veku dostal do ústavy. Informovala o tom v utorok stanica ORF.


Zastupujúci šéf poslaneckého klubu SPÖ Jörg Leichtfried označil diskrimináciu na základe veku za jednu z najväčších výziev súčasnosti. Podľa jeho slov si diskrimináciu uvedomuje 14 percent ľudí starších ako 50 rokov. Mnohí ďalší si však podľa neho diskriminačné praktiky ani neuvedomujú.

Z tohto dôvodu je potrebná celoštátna kampaň, aby sa o tejto problematike vytvorilo dostatočné povedomie, uviedol Peter Kostelka, predseda Združenia seniorov Rakúska (PVÖ), čo je organizácia blízka strane SPÖ. Dodal, že potrebná je aj zmena spôsobu myslenia spoločnosti.

Ako príklady znevýhodňovania seniorov menovali Leichtfried a Kostelka okrem iného skutočnosť, že starší ľudia sa často nachádzajú v situácii, že banky im nechcú poskytnúť pôžičku, nesmú ani prečerpať limit na svojom účte a musia platiť príplatky za poistenie. Zobrazovanie starších osôb v médiách a reklame je podľa nich mnohokrát tiež diskriminačné.

Nerovnaké zaobchádzanie sa objavuje aj v oblasti zdravotníctva. Kostelka kritizoval fakt, že preventívne vyšetrenia rakoviny prsníka sa ženám starším ako 70 rokov neposkytujú, ako i to, že darovanie krvi nie je od istého veku vôbec možné.

Ako doplnila ORF, SPÖ chce navyše rozšíriť aj platný zákon o rovnakom zaobchádzaní a zvýšiť počet personálu prokuratúry zaoberajúceho sa touto problematikou.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlodeji dobytka v Južnom Sudáne zabili 13 ľudí
<< predchádzajúci článok
Trump označil posledné obchodné rokovania s Čínou ako produktívne

Rakúska strana SPÖ chce dostať do ústavy zákaz diskriminácie seniorov - diskusné fórum čitateľov