Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2014

Rakúske banky ohrozuje tzv. ruská kríza, hrozba je však zvládnuteľná



Rakúske banky, ktoré po páde železnej opony expandovali do krajín strednej a východnej Európy, teraz najviac ohrozuje tzv. ruská kríza. Európske banky sa vo všeobecnosti ...



Zdieľať
Ilustračno foto Foto: TASR/AP Photo
Viedeň 1. apríla (TASR) - Rakúske banky, ktoré po páde železnej opony expandovali do krajín strednej a východnej Európy, teraz najviac ohrozuje tzv. ruská kríza. Európske banky sa vo všeobecnosti priamo angažovali v Rusku oveľa viac ako americké či ázijské finančné ústavy, ale problémy, ktoré im z toho teraz vyplývajú, sú zvládnuteľné. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na správu ratingovej spoločnosti Fitch.


Pohľadávky medzinárodných bánk v Rusku dosiahli na konci 3. kvartálu minulého roka 242 miliárd USD (175,5 miliardy eur), z toho tri štvrtiny z tejto sumy predstavujú pohľadávky európskych bánk, 16 % sa týka severoamerických bánk a 7 % bánk z ázijsko-tichomorského regiónu. Vyplýva to z údajov, ktoré začiatkom marca zverejnila Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).

Čo sa týka európskych bánk, doterajší vývoj krízy, ktorú vyvolal postup Moskvy voči Ukrajine a anexia Krymu, vyvoláva tlak na príjmy ich ruských dcér. Tieto sú však financované z miestnych zdrojov a nie sú závislé od svojich matiek.

Experti odhadujú, že materské banky poskytli svojim ruským dcéram financie vo výške len zhruba 8 miliárd USD. Táto suma by síce mohla stúpnuť, ak Západ sprísni sankcie voči Rusku, prípadne keby ruské dcéry potrebovali od matiek kapitálovú injekciu na zvýšenie likvidity, ale oveľa väčšiu a bezprostrednú hrozbu pre bankový sektor v Rusku predstavuje spomalenie ruskej ekonomiky a tlak na rubeľ.

Rakúske banky sa v rámci svoje expanzie na východ najviac angažovali v Rusku. Ruská dcéra Raiffeisen Bank International (RBI) sa vlani podieľala zhruba 21 % na prevádzkových tržbách celej skupiny. A je pravdepodobné, že tento rok budú jej tržby aj zisk v dôsledku krízy nižšie. RBI je tak viac závislá od vývoja na trhoch v ostatných krajinách strednej a východnej Európy, v ktorých pôsobí.

Na ruskom trhu pôsobia aj ďalšie rakúske banky, napríklad UniCredit Bank Austria, ale ich podiel na príjmoch materskej skupiny nie je taký veľký. Podobne je to aj v prípade francúzskych bánk Société Génerale, BNP Paribas a Crédit Agricole, ktoré majú v Rusku len malé pobočky.

Americké banky majú v Rusku priame pohľadávky iba vo výške 37 miliárd USD, aj keď niektoré môžu mať aj ďalšie pohľadávky, ktoré nie sú v tomto čísle zahrnuté, napríklad garancie alebo deriváty. Nejde však o žiadne veľké sumy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NATO pozastaví civilnú a vojenskú spoluprácu s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Kosovčan napadol letušku Luffhansy a vynútil si návrat do Mníchova