Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. januára 2016

Rakúsko chce zaviesť prísnejšie opatrenia voči ekonomickým migrantom



Rakúsko plánuje prijať prísnejšie opatrenia na to, aby do krajiny zamedzilo vstup takzvaným ekonomickým migrantom. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Viedeň 12. januára (TASR) - Rakúsko plánuje prijať prísnejšie opatrenia na to, aby do krajiny zamedzilo vstup takzvaným ekonomickým migrantom. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľov rakúskej vlády.


Do 8,5 miliónového Rakúska prišli v minulom roku státisíce ľudí utekajúcich pred ozbrojenými konfliktmi či chudobou z krajín na Blízkom východe, v Afganistane či inde. Mnohí z nich pritom smerovali do Nemecka.

Približne 90.000 spomedzi týchto osôb požiadalo v roku 2015 v krajine o azyl. Toto číslo predstavuje asi trojnásobný nárast v porovnaní s rokom 2014, uviedlo rakúske ministerstvo vnútra. Koľko z tohto počtu tvoria tzv. ekonomickí migranti, však známe nie je.

Rakúsky vicekancelár Reinhold Mitterlehner z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) uviedol, že krajina sa pre prílev utečencov ocitla pod tlakom, aby konala na národnej úrovni, pričom členské krajiny EÚ jej v tejto situácii nepomohli.

"Nevidím na európskej úrovni nič, čo by naznačovalo smerovanie ku konaniu," uviedol Mitterlehner. Poukázal tiež na pomalý proces pri budovaní tzv. hotspotov na vonkajších európskych hraniciach, čím by sa zrýchlil proces udeľovania azylu.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová uviedla, že vo veci musí dôjsť k prísnemu opätovnému aplikovaniu tzv. dublinských pravidiel. Na základe nich budú môcť byť migranti posielaní späť do tej krajiny EÚ, do ktorej dorazili ako do prvej.

Miklová-Leitnerová za ekonomických migrantov označila aj takých utečencov z vojnových krajín, ktorí účelovo cestovali cez viacero krajín EÚ, aby si z nich nakoniec mohli vybrať tú najzámožnejšiu, napríklad Švédsko či Nemecko. Práve tieto krajiny ich totiž teraz posielajú späť do Rakúska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľnosektor považujú za kľúčový pre budúcnosť občania SR aj EÚ
<< predchádzajúci článok
Štátnu podporu na bývanie dostalo vlani rekordných 42.000 bytov