Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2018

Rakúsko napadlo na Súdnom dvore EÚ rozhodnutie Európskej komisie



Na archívnej snímke aktivisti medzinárodného ekologického hnutia Greenpeace protestujú obrovským bannerom proti rozšíreniu atómovej elektrárne v Paksi o dva nové bloky na námestí Ádáma Clarka v Budapešti vo štvrtok 30. januára ...



Zdieľať
Na archívnej snímke aktivisti medzinárodného ekologického hnutia Greenpeace protestujú obrovským bannerom proti rozšíreniu atómovej elektrárne v Paksi o dva nové bloky na námestí Ádáma Clarka v Budapešti vo štvrtok 30. januára 2014. Foto: TASR/AP
Budapešť 22. februára (TASR) - Pred uplynutím príslušnej lehoty napadlo Rakúsko na Súdnom dvore Európskej únie rozhodnutie Európskej komisie o prípustnosti štátnej podpory pre rozšírenie atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi. Podľa agentúry MTI o tom informovala vo štvrtok rakúska ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová.


"Atómová energia nemá čo hľadať v Európe. Z tohto nášho postoja neustúpime ani o krok," uviedla ministerka vo vyhlásení.

Maďarsko aj napriek dávnejšie avizovanému rakúskemu protestu začne s výstavbou dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi podľa pôvodného plánu vo februári. Pre agentúru TASS to 24. januára uviedol maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

"Všetko je už rozpracované, vrátane investícií, všetko ide v súlade s určenými termínmi. Iste viete, že rakúska strana namieta voči rozhodnutiu EK v otázkach investícií - to však nebude mať vplyv na dodržanie pôvodného plánu," povedal šéf maďarskej diplomacie.

Rakúska spolková vláda 22. januára avizovala, že rozhodnutie EK, ktoré dalo zelenú rozšíreniu jadrovej elektrárne v Paksi, napadne súdnou cestou.

Hlavným dôvodom pokusu o vyhlásenie neplatnosti rozhodnutia EK je jej konštatovanie, že subvencovanie výstavby dvoch nových reaktorov v Paksi, ktoré by mali nahradiť štyri z 80. rokov minulého storočia, nie je dôvodom na znepokojenie.

Viedeň chce právnicky spochybniť, že podpora takéhoto charakteru slúži spoločným záujmom, pretože iba v takom prípade by dotovanie jadrovej energetiky bolo prípustné.

Dva nové bloky elektrárne by mohli podľa maďarskej vlády vyrábať elektrickú energiu už v roku 2026. Prípravné investície sa majú začať tento rok.

Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti vlani 2. februára povedal, že s maďarským premiérom Viktorom Orbánom venovali projektu výstavby dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi mimoriadnu pozornosť. "Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest," podčiarkol vtedy Putin.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lidl opäť zvyšuje mzdy, platí o tretinu viac ako je priemer na trhu
<< predchádzajúci článok
Irán dodržiava jadrovú dohodu, uvádza sa v správe MAAE