Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2009

Rakúsko nemôže prijať väzňov z Guantánama



Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger v nedeľu potvrdil, že jeho krajina nemá záujem prijať bývalých väzňov z amerického tábora Guantánamo. Vyjadril sa tak pred stretnutím s ...



Zdieľať
VIEDEŇ 26. januára (WEBNOVINY) - Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger v nedeľu potvrdil, že jeho krajina nemá záujem prijať bývalých väzňov z amerického tábora Guantánamo. Vyjadril sa tak pred stretnutím s európskymi rezortnými partnermi v Bruseli, kde sa majú v pondelok venovať tejto téme.


"U nás nemôže vláda všeobecne rozhodnúť, že niekoho jednoducho prijmeme. To by bolo porušením nášho právneho poriadku a malo tiež fatálne následky," povedal Spindelegger, ktorého cituje internetová stránka rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie ORF. Poukázal pritom na "jasnú právnu situáciu" v Rakúsku, ktorá umožňuje imigráciu alebo žiadosť o azyl. Minister pritom privítal, že môže na túto tému diskutovať s európskymi partnermi. Podľa Spindeleggera musí byť jasné, že "každý jednotlivý členský štát má vlastné právne rámcové podmienky a preto nemôže nikto predpisovať, ako sa má kto správať". Ako však dodal, v tejto otázke uprednostňuje zosúladený postup.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v piatok naliehal na členské štáty Európskej únie, aby prijali väzňov z amerického tábora Guantánamo a pomohli novému prezidentovi Spojených štátov Barackovi Obamovi uzavrieť neslávne známe zadržiavacie zariadenie. Ponuky "v tomto smere" podľa neho doteraz prišli z najmenej dvoch krajín, Španielska a Portugalska. Pripravenosť na kompromis neskôr vyjadrili aj nemeckí ministri vnútra a zahraničných vecí Wolfgang Schäuble a Frank-Walter Steinmeier.

Ministri zahraničných vecí EÚ budú na pondelňajšom stretnutí v Bruseli debatovať o tom, do akej miery by mala únia koordinovať odpoveď na akúkoľvek požiadavku USA, aby priala niektorých z 245 väzňov zadržiavaných na Guantáname. Na uzavretie kontroverznej väznice predtým vyzvali mnohé z 27 štátov EÚ.

Obama vo štvrtok podpísal dokumenty, ktoré nariaďujú uzavretie zadržiavacieho strediska v Guantáname v priebehu jedného roka, prehodnotenie vojenských súdov s podozrivými a zákaz najtvrdších vypočúvacích metód. Prikázal tiež zatvorenie všetkých tajných väzníc Ústrednej spravodajskej agentúry (CIA) v zahraničí.
SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Útočník z jaslí v Belgicku drží hladovku
<< predchádzajúci článok
Alkoholizmus je najrozšírenejší v rozvinutých krajinách