Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2016

Rakúsko podporuje žiadosť Bosny o členstvo v Európskej únii



Rakúsko podporuje žiadosť Bosny o členstvo v Európskej únii. Balkánska krajina hodlá predložiť tento dokument na budúci týždeň. Bosna však podľa dnešného vyjadrenia ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sarajevo 8. januára (TASR) - Rakúsko podporuje žiadosť Bosny o členstvo v Európskej únii. Balkánska krajina hodlá predložiť tento dokument na budúci týždeň. Bosna však podľa dnešného vyjadrenia rakúskeho ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza musí položiť základy pre účinný koordinačný mechanizmus.


Takýto mechanizmus by podľa agentúry AP umožnil krajine zladiť svoje zákony, normy a politiku s požiadavkami únie, a to na všetkých úrovniach verejnej správy - od národnej vlády po miestnu samosprávu. Podaním žiadosti o členstvo v EÚ Bosna vstúpi do dlhého procesu reforiem, ktoré môžu časom viesť k jej prijatiu do únie.

Bosniansky minister zahraničných vecí Igor Crnadak uviedol, že jeho krajina ustanoví koordinačný mechanizmus do ďalšieho pondelka. Podľa neho sú bosnianski lídri pripravení zabezpečiť pre krajinu štatút kandidáta do budúceho roka.

Kurz pre novinárov v Sarajeve tiež povedal, že Rakúsko nebude schopné zvládnuť rovnaký počet migrantov ako vlani, pričom chce krajinám západného Balkánu pomáhať pri zadržiavaní migrantov na ich hraniciach.

Rakúsko minulý rok prijalo 90.000 žiadateľov o azyl, čo je počet, ktorý prekročil jeho kapacity, pripomenul Kurz. "Macedónsko je pripravené prijať pomoc od EÚ, o Grécku to, žiaľ, nemožno povedať," doplnil Kurz, trvajúc na tom, že únia ponúkla Aténam podporu, ktorá však bola odmietnutá.

Kurz podľa vlastných slov vlani v lete varoval, že "kultúra vítania" utečencov v Európe je z ľudského hľadiska správna, avšak prispieva k zvyšovaniu počtu utečencov smerujúcich na starý svetadiel, čo sa aj potvrdzuje.

Šéf rakúskej diplomacie konštatoval, že pre Európu nie je dobré, ak migranti prichádzajú do Grécka a následne sú smerovaní ďalej do nečlenských štátov EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európski oceliari budú protestovať proti dumpingu z Číny
<< predchádzajúci článok
Obama: USA a Taliansko spolupracujú v Líbyi