Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2007

Rast cien opäť ťahali hlavne potraviny a zdravotníctvoTempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v októbri zrýchlilo oproti septembru o 0,5 percentuálneho bodu na 3,3 %. V medzimesačnom porovnaní sa pritom ceny v októbri zvýšili o 0,6 %, kým v ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v októbri zrýchlilo oproti septembru o 0,5 percentuálneho bodu na 3,3 %. V medzimesačnom porovnaní sa pritom ceny v októbri zvýšili o 0,6 %, kým v septembri stúpli o 0,2 %. V priemere za prvých desať mesiacov tohto roka tak inflácia na Slovensku dosiahla 2,7 %, čo oproti septembru znamenalo zvýšenie o 0,1 percentuálneho bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Rast spotrebiteľských cien v októbri ťahali predovšetkým potraviny a zdravotníctvo. Ceny potravín a nealkoholických nápojov totiž oproti septembru stúpli o 2,6 % a ceny zdravotníctva o 2,8 %. Vyššie ako v septembri však boli aj ceny odevov a obuvi, a to o 1 %, rozličných tovarov a služieb o 0,7 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,5 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,3 %, vzdelávania o 0,2 % a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,1 %. Na medzimesačnej báze tak klesli iba ceny za rekreáciu a kultúru o 0,6 %. Na septembrovej úrovni zostali ceny nábytku, vybavenia domácností a bežnej údržby domu, dopravy a poštových a telekomunikačných služieb.

Samotné potraviny zdraželi o 2,8 %. Spôsobili to vyššie ceny zeleniny o 8,7 %, chleba a obilnín o 5,1 %, mlieka, syrov a vajec o 4,6 %, ovocia o 3,5 %, olejov a tukov o 2,5 %, mäsa o 0,5 % a rýb o 0,4 %. Klesli ceny cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,9 %. Ceny nealkoholických nápojov vzrástli o 0,7 %, z toho ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 1 % a kávy, čaju a kakaa o 0,2 %. Ceny zeleniny vzrástli vplyvom vyšších cien paradajok o 69,9 %, papriky o 41,9 %, šalátových uhoriek o 38 % a karfiolu o 4,6 %. Klesli ceny bielej kapusty o 15,5 %, cibule o 11,4 %, petržlenu o 7,5 %, zemiakov o 4,3 %, karotky o 3,7 % a cesnaku o 0,6 %. Na zvýšenie cien ovocia pôsobili vyššie ceny citrónov o 16,6 %, mandarínok o 12,7 %, stolového hrozna o 11,7 %, kiwi o 5,2 % a banánov o 4,3 %. Klesli ceny jabĺk o 2,8 %, pomarančov o 2,5 % a vodových červených melónov o 0,9 %. Rast cien mäsa ovplyvnilo zvýšenie cien hydiny o 1,9 % a hovädzieho mäsa o 0,1 %. Znížili sa ceny bravčového mäsa o 0,3 % a údenín o 0,2 %. Vyššie ceny v odbore alkoholické nápoje a tabak spôsobil rast cien alkoholických nápojov o 0,5 %, keď vzrástli ceny vína o 1,1 %, piva o 0,8 % a klesli ceny destilátov o 0,2 %. Ceny tabaku sa nezmenili.

Rast cien odevov a obuvi ovplyvnili vyššie ceny obuvi o 1,5 % a odevov o 0,7 %. Na zvýšenie cien v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá vplýval rast cien pevných palív o 1 %, služieb pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia a iných služieb vzťahujúcich sa na bývanie zhodne o 0,3 %, imputovaného nájomného bývajúcich vlastníkov o 0,2 %, tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia o 0,1 %. Klesli ceny odvozu a likvidácie odpadu o 0,3 % a tepelnej energie o 0,1 %. Nezmenili sa ceny skutočného nájomného plateného nájomníkmi, vody, elektriny a plynu. V odbore nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu sa nezmenili ceny nábytku, zariadenia, podlahových krytín, kobercov a nástrojov, zariadení pre dom a záhradu. Zvýšili sa ceny skla, stolového riadu a potrieb pre domácnosť o 0,7 %, bytového textilu o 0,4 %, tovarov a služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,2 %. Znížili sa ceny domácich spotrebičov o 0,4 %.

V zdravotníctve sa cenový index zvýšil vplyvom rastu cien zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení o 3,7 %, keď vzrástli ceny farmaceutických prípravkov a produktov o 4,5 %, klesli ceny iných zdravotníckych produktov o 0,6 %, nezmenili sa ceny terapeutických prístrojov a zariadení. Ceny zdravotníckych služieb iných ako nemocničných vzrástli o 1,1 %, pričom sa zvýšili ceny služieb zubného lekárstva o 1,9 %, služieb lekárov o 0,2 % a klesli ceny ostatných služieb mimo nemocníc o 0,2 %. Ceny nemocničných služieb sa zvýšili o 1 %.

V doprave sa zvýšili ceny prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,9 %, z čoho ceny pohonných látok a mazív stúpli o 1,1 %, údržby a opráv o 0,5 % a nezmenili sa ceny náhradných dielov a príslušenstva. Ceny dopravných služieb naopak klesli o 1 %, keď sa ceny služieb leteckej osobnej dopravy znížili o 22,5 %, iných dopravných služieb o 0,3 % pri nezmenených cenách cestnej osobnej dopravy. Nákup dopravných prostriedkov v októbri medzimesačne zlacnel o 0,6 %, keď ceny nákupu nových motorových vozidiel klesli o 0,9 %. V odbore pošty a telekomunikácie sa nezmenili ceny poštových a telefónnych služieb. Klesli ceny telefónnych prístrojov o 1,2 %.

Zníženie cien za rekreáciu a kultúru ovplyvnil pokles cien novín, kníh a kancelárskych potrieb o 1,4 %, audiovizuálnej a fotografickej techniky o 1 %, dovoleniek s programom o 0,7 % a iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu o 0,6 %. Vzrástli ceny iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá o 0,6 %, rekreačných a kultúrnych služieb o 0,1 %. Zvýšenie cien vo vzdelávaní spôsobil rast cien vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou o 0,4 %, keď poplatok za jazykový kurz stúpol o 1,6 %. Nezmenili sa ceny predškolského, základného, stredoškolského a vysokoškolského vzdelania. Vyššie ceny v odbore hotely, kaviarne a reštaurácie súviseli s rastom cien ubytovacích služieb o 2,1 % a stravovania o 0,4 %, ktoré v reštauráciách a kaviarňach zdraželo o 0,8 % a v jedálňach o 0,2 %.

Rast cien v odbore rozličné tovary a služby spôsobilo zvýšenie cien finančných služieb inde neklasifikovaných o 1,8 %, keď poplatok za výber kartou v bankomate stúpol o 2,1 % a poplatok za vedenie osobného účtu o 1,2 %. Vzrástli aj ceny osobných predmetov inde neklasifikovaných o 0,4 %. Ceny za sociálne služby, v rámci ktorých stúpol príspevok na úhradu starostlivosti v domove dôchodcov o 0,7 %, vzrástli rovnako ako aj služby inde neklasifikované o 0,3 %. V rámci nich sa zvýšil poplatok za inzerát v regionálnej tlači o 1,7 %, za pohreb vrátane obradu o 0,7 % a odmena advokátovi o 0,4 %. Ceny osobnej starostlivosti išli nahor o 0,2 % a ceny poistenia sa v porovnaní so septembrom nezmenili.

Na medziročnej báze rástli najrýchlejšie ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli vyššie o 6,6 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív sa zvýšili o 5,8 %, vzdelávania o 3,7 %, poštových a telekomunikačných služieb o 3,4 %. Zvýšili sa aj ceny rozličných tovarov a služieb o 2,6 %, v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 2,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,6 %, odevov a obuvi o 0,6 %. Na druhej strane sa znížili ceny v zdravotníctve o 2,6 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,5 %, dopravy o 0,3 %, rekreácie a kultúry o 0,2 %.

V priemere za desať mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2006 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 2,7 %. Index spotrebiteľských cien sa v októbri oproti septembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 0,6 %a v domácnostiach dôchodcov o 0,7 %. V októbri v porovnaní s októbrom 2006 bol index spotrebiteľských cien vyšší za domácnosti zamestnancov o 3,2 % a za domácnosti dôchodcov o 4,1 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠS bude pojednávať v kauze kyselinári až v decembri
<< predchádzajúci článok
Sarkozy má pred sebou sociálne nepokoje