Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. októbra 2010

Rast cien v priemysle sa v septembri zmiernil



Rast cien v priemysle na Slovensku v septembri mierne spomalil. Po dvojpercentných medziročných nárastoch v júli a auguste dosiahol totiž rast cien v priemysle v ...



Zdieľať
priemysel Ilustračné foto: SITA/Jano ŠperkaBRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Rast cien v priemysle na Slovensku v septembri mierne spomalil. Po dvojpercentných medziročných nárastoch v júli a auguste dosiahol totiž rast cien v priemysle v deviatom mesiaci tohto roka v úhrne 1,9 %. Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko však naďalej medziročne klesajú a ich prepad sa prehĺbil z augustových 0,4 % na 0,7 %. Exportné ceny naopak zvyšujú svoju dynamiku z augustových 4 % na septembrových 4,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


V medziročnom porovnaní klesli tuzemské priemyselné ceny v dôsledku zníženia cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 4,4 %. Ceny ťažby a dobývania sa zvýšili o 11,4 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 6,6 % a priemyselnej výroby o 1,6 %. Na druhej strane rastu exportných priemyselných cien pomohol rast cien priemyselnej výroby o 4,4 %, ťažby a dobývania o 4 %. Ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu klesli o 2,3 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa znížili ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko o 3,3 % vplyvom nižších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,4 %, ťažby a dobývania o 0,9 % a priemyselnej výroby o 0,4 %. Ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb vzrástli o 6,1 %. Ceny priemyselných výrobcov na export v priemere od začiatku roka vzrástli o 2,1 % vplyvom vyšších cien ťažby a dobývania o 10,8 % a priemyselnej výroby o 2,3 %. Ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu klesli o 9,3 %.

V medzimesačnom porovnaní ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v septembri oproti augustu klesli o 0,3 %. Znížili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu; ťažby a dobývania zhodne o 0,8 %. Zvýšili sa ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 0,3 % a priemyselnej výroby o 0,1 %. Ceny priemyselných výrobcov pre export klesli v septembri oproti augustu o 0,1 % v dôsledku nižších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,2 %, ťažby a dobývania o 0,1 %. Nezmenili sa ceny priemyselnej výroby.

V septembri vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne o 25,1 % vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 39,5 % a živočíšnych výrobkov o 5,5 %. Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 6,7 %. Ceny rastlinných výrobkov sa zvýšili o 17,4 % a ceny živočíšnych výrobkov klesli o 0,5 %.

Ceny stavebných prác v septembri oproti augustu vzrástli o 0,2 %. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2009 sa zvýšili v septembri a v priemere od začiatku roka zhodne o 1 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve sa v septembri oproti augustu zvýšili o 0,2 % a v porovnaní so septembrom 2009 boli nižšie o 0,5 %. V priemere od začiatku roka klesli medziročne o 4,5 %.

Nálada v priemysle v SR sa v októbri zlepšila

Nálada v slovenskom priemysle sa v októbri opäť zlepšila. Indikátor dôvery v priemysle totiž podľa konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR po dvoch mesiacoch poklesu v októbri oproti septembru vzrástol o 3 body na 2,3 bodu. "Rast indikátora bol ovplyvnený pozitívnym vývojom všetkých ukazovateľov vstupujúcich do jeho výpočtu, najvýraznejšie očakávaným zvyšovaním produkcie na nasledujúce tri mesiace,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

Trend priemyselnej produkcie bol oproti predchádzajúcemu mesiacu rastúci, saldo sa zvýšilo o 18 bodov na 30 bodov. Jeho hodnota sa dostala 13 bodov nad úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj priaznivo ovplyvnili najmä výrobcovia dopravných prostriedkov, výrobkov z gumy a plastov a obuvi. Konjunkturálne saldo celkového dopytu oproti septembru vzrástlo o 2 na záporných 16 bobov. Takmer tri štvrtiny respondentov sa prikláňa k názoru, že dopyt je dostatočný. Pozitívny vývoj bol iba vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Respondenti ostatných odvetví očakávajú zníženie dopytu, hlavne vo výrobe elektrických a optických zariadení, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a v spracovaní dreva.

Saldo zahraničného dopytu pokleslo oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5 na záporných 18 bodov. Znížený dopyt očakávajú respondenti najmä vo výrobe elektrických a optických zariadení, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a vo výrobe potravín. Až 76 % exportérov pokladá však dopyt za dostatočný. Zlepšenie zahraničného dopytu očakávajú iba vo výrobe výrobkov z gumy a plastov.
Saldo zásob hotových výrobkov v októbri pokleslo o 2 na mínus 3 body. Zásoby výrobkov sa znížili najvýraznejšie v chemickom priemysle a vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Naopak zásoby rástli najviac v ťažobnom priemysle. Väčšina respondentov, až 90 %, považuje zásoby za primerané.

Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace vzrástlo oproti septembru o 5 na 20 bodov. Zvýšenie produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe obuvi, strojov a zariadení a v chemickom priemysle, podľa regiónov najviac v Žilinskom kraji a podľa veľkostnej štruktúry v podnikoch s 250 až 499 zamestnancami. Pokles produkcie očakávajú len vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov, v ťažobnom priemysle a v spracovaní dreva.

V najbližšom trojmesačnom období sa očakáva pokles cien priemyselných výrobkov, keď saldo kleslo o 13 na 9 bodov. Pokles sa očakáva len vo výrobe kovov a kovových výrobkov, v ťažobnom priemysle a výrobe strojov a zariadení. Rast cien predpokladajú producenti spracovania dreva, výroby potravín a výrobkov z gumy a plastov.

V nasledujúcich troch mesiacoch respondenti predpokladajú pokles zamestnanosti, saldo sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížilo o 5 bodov. So znižovaním počtu zamestnancov uvažujú hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, v spracovaní dreva a výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov; podľa regiónov hlavne v Bratislavskom kraji. Zvyšovanie zamestnanosti predpokladajú najmä vo výrobe obuvi, výrobkov z gumy a plastov a strojov a zariadení.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nálada v ekonomike SR sa v októbri zhoršila
<< predchádzajúci článok
Policajné hliadky na území Slovenska podľa krajov 28. október 2010