Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2010

Rast priemyselnej produkcie spomalil na 19,2 %Slovenský priemysel si v marci naďalej držal zhruba pätinový rast z úvodu tohto roka. Produkcia v priemysle totiž v treťom mesiaci medziročne stúpla o 19,2 %, čo ...Zdieľať
priemysel Ilustračné foto: SITA/Jano Šperka BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Slovenský priemysel si v marci naďalej držal zhruba pätinový rast z úvodu tohto roka. Produkcia v priemysle totiž v treťom mesiaci medziročne stúpla o 19,2 %, čo znamenalo len mierne spomalenie z februárových revidovaných 20,7 %. V priemere za prvý štvrťrok pritom priemyselná produkcia na Slovensku medziročne stúpla o 20,2 %. Marcový rast priemyselnej produkcie ovplyvnil rast v priemyselnej výrobe o 20,9 %, v ťažbe a dobývaní o 15,5 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 12,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na raste celkovej produkcie, najvýraznejšie v marci rástla výroba strojov a zariadení inde neklasifikovaná o 60,5 %, výroba dopravných prostriedkov o 43,2 %, výroba elektrických zariadení o 34 % a výroba kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 24,8 %. Celkovú produkciu ovplyvnil aj pokles vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 10,5 % a vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 7,9 %.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v marci v porovnaní s marcom 2009 zvýšila produkcia investičných prostriedkov o 39,1 %, produkcia pre medzispotrebu o 25,4 %, výroba predmetov krátkodobej spotreby o 12,3 % a produkcia súvisiaca s energetikou o 7 %. Nižšia bola výroba predmetov dlhodobej spotreby o 9,7 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v marci oproti februáru zvýšila o 1,7 %.

Za celý prvý štvrťrok vzrástla produkcia v priemyselnej výrobe o 22,3 %, v ťažbe a dobývaní o 11,8 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 12 %. Z jednotlivých priemyselných odvetví najvyšší rast zaznamenala výroba dopravných prostriedkov o 50 %, strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 49,5 %. Produkcia kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení vzrástla o 24 % a textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 23,2 %. Produkcia klesla len vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 9,3 %.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšila produkcia investičných prostriedkov o 38,7 %, výroba pre medzispotrebu o 25 %, produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 12,9 %, výroba súvisiaca s energetikou o 6,2 % a produkcia predmetov dlhodobej spotreby o 1,6 %.

Slovenský priemysel sa tak po strmých prepadoch z krízového roku 2009 vracia do kladných čísel. Za celý rok 2009 totiž klesol index priemyselnej produkcie medziročne o 14,2 %, z toho v priemyselnej výrobe o 16 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5,8 %. Produkcia bola vyššia iba v ťažbe a dobývaní o 1,7 %.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ECB bude nakupovať štátne dlhopisy
<< predchádzajúci článok
V Štítniku horela strecha, v Šaci vyčíňala voda

Rast priemyselnej produkcie spomalil na 19,2 % - diskusné fórum čitateľov