Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2016

RE vyzvala členské štáty, aby nestíhali tých, čo pomáhajú migrantom



Rada Európy (RE) dnes vyzvala vlády členských štátov, aby nezneužívali sociálnu a humanitárnu pomoc poskytovanú nelegálnym prisťahovalcom na to, že poskytovatelia ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 10. mája (TASR) - Rada Európy (RE) dnes vyzvala vlády členských štátov, aby nezneužívali sociálnu a humanitárnu pomoc poskytovanú nelegálnym prisťahovalcom na to, že poskytovatelia sociálnych služieb musia zdieľať osobné údaje prisťahovalcov s imigračným úradom.


Nové odporúčanie vydala Európska komisia proti rasizmu a intolerancii (ECRI), jeden z orgánov RE. V odporúčaní sa uvádza, že členské štáty tejto paneurópskej organizácie by mali zakázať úradom sociálnych služieb oznamovať osobné údaje o nelegálnych prisťahovalcoch príslušným imigračným úradom.

ECRI sa týmto spôsobom snaží podporovať štáty RE pri riešení naliehavých problémov diskriminácie jednotlivcov - žien, mužov aj detí -, ktorí už nespĺňajú podmienky vnútroštátnych právnych predpisov pre vstup alebo pobyt v inom členskom štáte Rady Európy.

"Štáty si musia vytvoriť obranné mechanizmy na rozlišovanie aktivít sociálnych služieb od aktivít zameraných na boj proti prisťahovalectvu a zabezpečenie verejného poriadku," uviedol v tejto súvislosti generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland. Podľa jeho slov všetci migranti vrátane tých, ktorí prišli nelegálne, majú nárok na základné ľudské práva, ktoré musia byť zaručené právne aj v praxi, bez diskriminácie. Dodal, že tieto osoby podliehajú právnemu poriadku príslušného členského štátu, ale aj s týmito ľuďmi "by malo byť zaobchádzané ako s ľudskými bytosťami, bez ohľadu na ich právne postavenie".

Podľa Jaglanda môže ísť o prípady, keď sú lekári nútení úradom oznámiť prítomnosť nelegálnych prisťahovalcov. To však nesmie viesť k odopretiu práva na zdravotnú starostlivosť.

Rada Európy upozornila, aby neboli trestne stíhaní sociálni a humanitárni pracovníci vykonávajúci činnosť v prospech nelegálnych prisťahovalcov, pretože by to viedlo k podpore neznášanlivosti a rasizmu.

"Je kontraproduktívne z hľadiska dodržiavania ľudských práv - zaviesť trestný čin solidarity," uviedol predseda ECRI Christian Ahlund.

ECRI pri svojich odporúčaniach vychádza zo zistení, že nelegálni prisťahovalci v 47 členských štátov Rady Európy čelia rastúcemu tlaku, ktorý im bráni tešiť sa z niektorých práv, na ktoré majú nárok.

S odkazom na skutočnosť, že Európsky súd pre ľudské práva nezaručuje ilegálnym migrantom právo vstúpiť a zdržiavať sa v niektorom z európskych štátov, ECRI zdôraznila, že členské štáty RE aj napriek tomu musia rešpektovať ľudské práva všetkých osôb, ktoré sa ocitli v ich jurisdikcii, a to bez ohľadu na ich aktuálne právne postavenie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pražské letisko posilní bezpečnosť, zavedie systém rozpoznávania tvárí
<< predchádzajúci článok
Šéf najväčšej ruskej ropnej firmy: OPEC ako jednotný celok zaniká