Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. októbra 2010

Reakcia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu na návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie



Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) s poľutovaním reaguje na poslanecký návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý má za cieľ de facto znemožniť nové fotovoltické inštalácie nad 100kWp už v roku 2011.



Zdieľať
Prijatie takto koncipovanej novely by znamenalo v krátkom čase už štvrtý negatívny zásah do fungovania perspektívneho odvetvia, ktoré je na Slovensku iba vo svojej počiatočnej fáze rozvoja.
 
SAPI predpokladá podľa dostupných údajov, že do konca roku 2010 bude na Slovensku pripojených cca 50 MWp fotovoltických elektrární, čo bude znamenať, že výška podpory na takéto elektrárne bude predstavovať v roku 2011 menej ako 0,5% z ceny elektrickej energie. Naviac legislatíva je už v súčasnosti nastavená tak, že zamedzuje vzniku nových projektov. Počet povolení je preto konečný a v žiadnom prípade sa nemôže ďalej zvyšovať. Možno očakávať , že dôsledkom prijatia takejto novely bude úplná likvidácia rozvíjajúcich sa firiem, podnikajúcich v oblasti obnoviteľných zdrojov – najmä fotovoltaiky. Ďalším nezanedbateľným dôsledkom je neustále zvyšovanie nestability podnikateľského prostredia v SR, ktoré bude negatívne vnímané investormi nielen v oblasti energetiky. Naviac je zrejmé, že zo strany investorov do projektov, ktoré k navrhovanému termínu účinnosti novely - 1.4.2011 budú mať všetky potrebné povolenia, hrozia právne kroky na ochranu investícií. Za zmienku stojí i nemalý výpadok príjmu samospráv v rôznych regiónoch Slovenska, ktoré s daňovými príjmami vo svojich rozpočtoch už kalkulovali. 
 
SAPI chápe deklarovanú snahu tvorcu novely ochrániť spotrebiteľov elektrickej energie od zaťaženia nadmernou podporou fotovoltických elektrární, avšak je presvedčená, že podobné obavy sú v podmienkach SR absolútne neopodstatnené. Pre porovnanie s ČR – v SR je výška podpory (formou výkupných cien) pre rok 2011 o takmer 30% nižšia ako súčasná podpora v ČR a tento rozdiel sa bude aj naďalej kvôli nezapočítavaniu inflácie v SR zvyšovať. Je zrejmé, že na Slovensku nemožno hovoriť v súvislosti s fotovoltikou o zvyšovaní cien elektrickej energie. Podpora bude v roku 2010 zanedbateľná v porovnaní s podporou iných zdrojov energie ako napríklad ťažba hnedého uhlia alebo kombinovanej výroby energie a tepla (KVET), prostredníctvom ktorej dochádza v súčasnosti k výraznej podpore veľkých teplární v Žiline, Košiciach, Martine a pod.
 
V súvislosti s vyššie uvedeným SAPI považuje zdôvodnenie reštriktívnych krokov snahou ochrániť spotrebiteľa za absolútne neopodstatnené. Naopak pri porovnaní s rizikami, ktoré pri aplikácii takejto novely hrozia, dokonca za nebezpečné a nesystémové.
 
 
SAPI – Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu, ktorá vznikla v roku 2010 ako profesné združenie právnických osôb. Jej cieľom je pravdivo informovať o všetkých súvislostiach s výrobou elektrickej energie pomocou slnečného žiarenia nielen širokú verejnosť, ale nadviazať aj dialóg so štátnymi inštitúciami a tak umožniť trvalý rozvoj tohto perspektívneho odvetvia na Slovensku.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Český solárny boom na Slovensku nehrozí (8. 9. 2010)
 Pád cien solárnej energie má spôsobiť problémy (5. 5. 2010)
 ÚRSO znižuje výkupnú cenu elektriny zo slnka (4. 5. 2010)
 Väčšia regulácia výstavby slnečných elektrární (30. 4. 2010)
 Pri Lučenci chcú postaviť slnečnú elektráreň (19. 4. 2010)
 MH v tomto roku povolilo výstavbu 25 elektrární (9. 4. 2010)
 Pri Hurbanove chcú postaviť tri slnečné elektrárne (6. 4. 2010)
 Výstavba slnečných elektrární bude viac regulovaná (24. 3. 2010)
 V Kľúčovci spustili novú fotovoltaickú elektráreň (17. 3. 2010)
 Výstavba slnečných elektrární bude regulovaná (3. 3. 2010)



nasledujúci článok >>
Desiatky škôl získali titul Zelená škola
<< predchádzajúci článok
POČASIE: Predpoveď na popoludnie, noc a nedeľu