Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. septembra 2017

Reakcie sveta na kurdské referendum



Na archívnej snímke Biely dom vo Washingtone.



Zdieľať
Na archívnej snímke Biely dom vo Washingtone. Foto: TASR/AP
 
Arbíl 26. septembra (TASR) - Spojené štáty sú "hlboko sklamané", že v irackom Kurdistane sa konalo v pondelok referendum o nezávislosti, ktoré označili ako "jednostranné".


Hovorkyňa rezortu americkej diplomacie Heather Nauert uviedla, že tento krok "zvýši nestabilitu a strádanie" pre kurdský región a jeho obyvateľov. Takisto skomplikuje schopnosť regionálnej kurdskej vlády spolupracovať s irackou centrálnou vládou a susednými krajinami.

Nauertová však zdôraznila, že USA nezmenia pre toto referendum svoje "historické vzťahy" s irackými Kurdmi.

Dodala, že USA nesúhlasia s krokmi žiadnej strany zameranými na zmenu hraníc v Iraku. Podľa nej skupina Islamský štát a iní extrémisti dúfajú vo "využitie nestability a nezhody".

Aj Organizácia Spojených národov varovala v pondelok pred "potenciálne destabilizujúcimi" účinkami referenda o nezávislosti. Podľa OSN "by sa mali všetky otvorené záležitosti medzi federálnou vládou a regionálnou vládou Kurdistanu riešiť prostredníctvom štruktúrovaného dialógu a konštruktívnym kompromisom".

Generálny tajomník OSN António Gutteres vyjadril ľútosť, že irackí Kurdi pristúpili k referendu. Podľa hovorcu OSN Stephana Dujarrica Gutteres zaznamenal, že referendum bolo "vyhlásené jednostranne vrátane sporných oblastí" a nesúhlasili s ním iracké úrady a medzinárodné spoločenstvo. Gutteresovi je ľúto, že sa nevyužili príležitosti na rokovania.
Generálny tajomníka OSN António Guterres. Foto: TASR/AP
 

Viac ako 90 percent hlasujúcich v referende v irackom Kurdistane podporilo nezávislosť pre tento autonómny región. Vyplýva to z prvých výsledkov, ktoré v pondelok neskoro večer zverejnila volebná komisia v Arbíle.

Účasť hlasujúcich v referende bola viac ako 72 percent, dodala komisia. Konečné výsledky sa očakávajú do troch dní.

Výsledok referenda nie je právne záväzný. Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání povedal, že úspešné hlasovanie v referende nepovedie k automatickému vyhláseniu nezávislosti, ale iba k ďalším rokovaniam s Bagdadom.

Proti referendu sa vyslovili okrem USA, OSN a Iraku aj Turecko a Irán. Podľa nich to môže destabilizovať región a odvrátiť pozornosť od bojov s teroristickou organizáciou Islamský štát.

Iracké ministerstvo obrany po zatvorení hlasovacích miestností v pondelok vyhlásilo, že spúšťa spoločné vojenské cvičenia "veľkého rozsahu" s Tureckom pozdĺž spoločných hraníc. Ústredná iracká vláda aj Turecko predtým pohrozili vojenskou intervenciou v reakcii na referendum, ktoré považujú za neprijateľné.


 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Referendum v Kurdistane:Viac ako 90 percent ľudí podporilo nezávislosť
<< predchádzajúci článok
Pri Bielom dome zatkli expolicajta s arzenálom zbraní