Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. mája 2011

Reakcie sveta na smrť bin Ládina



Smrť vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, ktorého v nedeľu zabili v Pakistane americké jednotky, vítajú v pondelok ráno politickí lídri kľúčových krajín ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/APLONDÝN/PARÍŽ/TOKIO 2. mája (WEBNOVINY) - Smrť vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, ktorého v nedeľu zabili v Pakistane americké jednotky, vítajú v pondelok ráno politickí lídri kľúčových krajín medzinárodného spoločenstva. Podľa britského premiéra Davida Camerona je táto udalosť "veľkou úľavou pre ľudí na celom svete". "Blahoželám prezidentovi Barackovi Obamovi a všetkým, ktorí stáli za touto operáciou," vyhlásil Cameron.


Podľa šéfa francúzskej diplomacie Alaina Juppého je zabitie bin Ládina "víťazstvom pre všetky demokracie bojujúce proti ohavnej teroristickej zberbe". Podobne ako ďalší štátnici aj Juppé varuje, že teroristická sieť al-Kájda môže chystať odvetné útoky. "Budeme pozornejší ako kedykoľvek predtým," povedal.

Podľa jeho talianskeho rezortného partnera Franca Frattiniho je úspešná operácia proti bin Ládinovi "víťazstvom dobra nad zlom a spravodlivosti nad krutosťou".

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle označil zabitie bin Ládina za "dobrú správu pre všetkých ľudí na svete, ktorí majú radi mier a zmýšľajú slobodne". "Usáma bin Ládin bol jeden z najbrutálnejších svetových teroristov. Má na svedomí životy tisícov nevinných ľudí. Je dobrou správou, že krvavá kariéra tohto teroristu sa skončila," povedal Westerwelle.

Podľa austrálskej premiérky Julie Gilladrovej zabitie bin Ládina "al-Kájdu poškodilo, no nezničilo", a boj proti terorizmu bude teda musieť pokračovať.

Japonsko podľa ministra obrany Tošimiho Kitazawu posilní bezpečnostné opatrenia vo všetkých svojich vojenských zariadeniach, pretože sa tiež obáva odvetných teroristických útokov.

Zabitie bin Ládina privítal aj Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu ho označil za "víťazstvo spravodlivosti", prezident Šimon Peres vyhlásil, že "celý svet bude teraz dýchať voľnejšie". "Najbližších niekoľko dní bude kľúčových, pretože všetky organizácie prepojené s al-Kájdou alebo odvolávajúce sa na ňu vyvinú veľké úsilie, aby uskutočnili obrovský útok," vyhlásil šéf izraelskej diplomacie Avigdor Lieberman.


Prehľad najväčších útokov teroristickej organizácie


26. februára 1993
Výbuch v suteréne budov Svetového obchodného centra v New Yorku zabil 6 osôb a okolo 1000 zranil.

13. novembra 1995
V Rijáde vybuchla pred budovou Saudskoarabskej národnej gardy, kde pracovali americkí poradcovia bomba, ktorá zabila sedem osôb, z toho 5 Američanov.

25. júna 1996
Na americkej vojenskej základni v az-Zahráne v Saudskej Arábii vybuchla bomba umiestnená v automobile, 19 Američanov zomrelo a 386 utrpelo zranenia.

7. augusta 1998
Dva simultánne útoky proti amerických veľvyslanectvám v mestách Nairobi a Dár as-Salám zabili 224 ľudí, zranených bolo viac ako 5000.

12. októbra 2000
Samovražedný útok na jeden z amerických najmodernejších torpédoborcov v jemenskom prístave Aden zabil 17 námorníkov, 38 ďalších bolo zranených.

11. septembra 2001
Dve unesené americké lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku, ktoré začali horieť a následne sa zrútili. Tretie unesené lietadlo vrazilo do budovy Pentagónu vo Washingtonu zatiaľ čo štvrté sa zrúzilo v Pennsylvánii. Pri útokoch zomrelo okolo 3000 ľudí.

11. apríla 2002
Samovražedný útok na synagógu v tuniskej Džerbe zabil 21 ľudí vrátane 14 Nemcov.

12. októbra 2002
Bombové útoky na indonézskom ostrove Bali zabili 202 osôb, väčšinou Austrálčanov. Útoky vykonala teroristická organizácia Džamá Islamíja inšpirovaná al-Kájdou.

12. mája 2003
Samovražedný útok na obytný komplex v saudskoarabskom Rijáde zabil 35 ľudí, z toho 9 Američanov.

16. mája 2003
Päť bômb vybuchlo takmer simultánne v reštauráciách a hoteloch navštevovaných cudzincami v marockej Casablance, zomrelo 30 ľudí.

15. a 20. novembra 2003
Turecká bunka al-Kájdy zorganizovala výbuchy pri dvoch synagógach, britskom konzuláte a britskej banke v Istanbule, pri ktorých zomrelo 63 osôb vrátane britského konzula. Stovky osôb utrpeli zranenia.

2. marca 2004
Približne 180 ľudí zomrelo pri sérii útokov na pútnikov v irackých mestách Bagdad a Karbalá.

11. marca 2004
V štyroch prímestských vlakoch v Madride vybuchli bomby, ktoré zabili 191 osôb a zranili približne 2000 ľudí v rannej dopravnej špičke. Podľa úradov útoky boli inšpirované al-Kájdou.

7. júla 2005
Štyria samovražední atentátnici zaútočili na londýnsky dopravný systém a zabili 56 osôb. Výbuchy zničili vozne metra a poschodový autobus.

23. júla 2005
Séria samovražedných útokov zasiahla egyptské turistické centrum Šarm aš-Šajch, zomrelo 68 ľudí.

9. novembra 2005
Pri troch samovražedných útokoch v jordánskom hlavnom meste Ammán zomrelo 60 ľudí.

24. apríla 2006
Pri samovražedných útokoch v egyptskom prímorskom centre Daháb zomreli traja ľudia a 90-ti utrpeli zranenia.

14. augusta 2007
Viac ako 400 osôb zomrelo pri výbuchoch štyroch bômb umiestnených v autách na severe Iraku. Americké úrady pripísali útoky al-Kájde.

11. decembra 2007
Pri dvoch samovražedných útokoch v Alžírsku zomrelo najmenej 41 osôb vrátane 18 zamestnancov OSN. K útoku sa prihlásila maghrebská vetva teroristickej siete al-Kájda.

17. septembra 2008
Pri útoku na americké veľvyslanectvo v jemenskom meste Saná zomrelo 16 ľudí.

20. septembra 2008
Obrovský výbuch v hoteli Marriot v Islamabade spôsobil zrútenie veľkej časti budovy, zomrelo najmenej 60 ľudí.

24. novembra 2010
Samovražedný útočník zabil 23 šiitov na náboženskej púti v Jemene, útok bol inšpirovaný al-Kájdou.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 OBAMA: Usáma bin Ládin je mŕtvy (2. 5. 2011)
 Video: Fotka mŕtveho bin Ládina je potvrdeným podvrhom (2. 5. 2011)



nasledujúci článok >>
Endeavour neodštartuje skôr ako v nedeľu
<< predchádzajúci článok
Deficit štátneho rozpočtu sa prehĺbil na vyše 1 mld. eur