Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. novembra 2015

Redaktorov tureckého magazínu zadržali, vraj sa pokúsili o prevratTurecké orgány obvinili dnes dvoch redaktorov tamojšieho spravodajského magazínu Nokta z pokusu o zosadenie vlády v súvislosti s titulom na obálke posledného vydania, ktorý hovorí o ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Ankara 3. novembra (TASR) - Turecké orgány obvinili dnes dvoch redaktorov tamojšieho spravodajského magazínu Nokta z pokusu o zosadenie vlády v súvislosti s titulom na obálke posledného vydania, ktorý hovorí o "začiatku občianskej vojny" po tom, ako vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) vo voľbách opätovne získala parlamentnú väčšinu. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie periodika prostredníctvom siete Twitter.


Redaktorov Cevheriho Güvena a Murata Capana "poslali do väzenia, kým nebudú postavení pred súd pre obvinenia zo 'zosnovania pokusu o prevrat' a 'pokusu zvrhnúť vládu'", uviedol ľavicovo orientovaný magazín Nokta. Vyjadrenie príslušného súdu v Istanbule sa agentúre Reuters zatiaľ nepodarilo získať. Z minulosti sú však známe prípady, keď tureckí novinári zadržaní pre podobné obvinenia čakali vo väzbe na súdny proces niekoľko mesiacov či dokonca rokov.

Konzervatívna AKP na čele s premiérom Ahmetom Davutoglom v nedeľňajších predčasných voľbách znova nadobudla parlamentnú väčšinu, ktorú predtým stratila v riadnych voľbách začiatkom júna. Jej najnovšiemu víťazstvu predchádzalo rozsiahle násilie v prevažne kurdských juhovýchodných regiónoch Turecka, ako aj zásahy proti médiám kritizujúcim vládu.

Spôsob vládnutia AKP, ktorá je v Turecku pri moci od roku 2002, znepokojuje tamojších sekularistov a liberálov, pričom Davutoglovi a prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi pripisujú snahy umlčať opozičné médiá. Iba niekoľko dní pred voľbami turecké úrady prevzali kontrolu nad médiami, ktoré spájajú s protivládnym sprisahaním.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štrajk trajektov v Grécku predĺžili až do piatka
<< predchádzajúci článok
Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 3,2

Redaktorov tureckého magazínu zadržali, vraj sa pokúsili o prevrat - diskusné fórum čitateľov