Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2015

Referendová kampaň sa dostala aj do nemocníc UNB, pacienti sa sťažujú



Kampaň pred sobotným (7.2.) referendom za ochranu rodiny sa dostala aj do nemocníc Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), ktorá je najväčšou na Slovensku. Stalo sa tak bez ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 6. februára (TASR) - Kampaň pred sobotným (7.2.) referendom za ochranu rodiny sa dostala aj do nemocníc Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), ktorá je najväčšou na Slovensku. Stalo sa tak bez vedomia a povolenia zdravotníckeho zariadenia, pričom aktivisti chodili nielen po chodbách, ale dostali sa i na oddelenia k chorým. Na riaditeľstve sa preto viacerí pacienti sťažovali. Aliancia za rodinu sa k aktivite oficiálne nehlási, ani ju neodmieta.


"Hospitalizovaní pacienti a zamestnanci od začiatku týždňa upozorňujú vedenie UNB, že v priestoroch nemocníc patriacich pod UNB sa pohybujú ľudia propagujúci referendum, ktorí núkajú pomoc pri vybavovaní hlasovacích preukazov a rozdávajú letáky," povedala pre TASR hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská. Priblížila, že nemocnica nikomu súhlas na takúto aktivitu nedala a od konania neznámych osôb sa dištancuje.

O vstup dobrovoľníkov s cieľom informovať pacientov o volebnom práve a prípadne pomôcť pacientom pri vybavovaní hlasovacieho preukazu podľa jej slov v stredu (4.2.) listom žiadala Aliancia za rodinu. "Nakoľko je referendum v UNB zabezpečené s okrskovými komisiami štandardným spôsobom v súlade s platnými právnymi predpismi, UNB nevidí dôvod udeliť povolenie. Napriek tomu sa cudzie osoby naďalej pokúšajú pacientov kontaktovať priamo na oddeleniach a klinikách," priblížila Stano Maťašovská.

K aktivistom v nemocniciach v hlavnom meste sa však Aliancia za rodinu, ktorá referendum iniciovala, oficiálne nehlási. Jej hovorca Anton Chromík najprv na otázku TASR, či aliancia v nemocniciach UNB organizuje kampaň pred referendom reagoval tým, že ľudia majú právo hlasovať v referende a následne tým, že zverejnili na webe informácie o postupe, ako možno požiadať o prenosnú urnu a hlasovací preukaz. Predpokladá, že ľudia sa k zverejneným informáciám mohli pridať. "Ak požiadali jednotlivých ľudí, umožnili im to, aby si tieto žiadosti povypisovali, tak to vnímame ako veľmi cennú službu občanom."

V piatich nemocniciach UNB na referendum dohliada ako pri iných voľbách či plebiscitoch určený pracovník, ktorý spolupracuje s členmi okrskovej komisie. "Pacienti a zamestnanci počas tohto týždňa nahlasujú záujem o zúčastnenie sa na referende sestrám na oddeleniach a klinikách. Môžu tak urobiť najneskôr do piatka predpoludnia. Podmienkou na hlasovanie v nemocnici je platný hlasovací preukaz. Nepotrebujú ho len tí, ktorých trvalý pobyt a sídlo nemocnice patria pod rovnaký okrsok," uzavrela Stano Maťašovská.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nevnášajte do spoločnosti neporiadok, odkázal Hrušovský matovičovcom
<< predchádzajúci článok
Premiér Východného Timoru odstúpil z funkcie