Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. marca 2014

Referendum na Kryme odsudzujú aj obyvatelia Zakarpatia



Didak Nazar Jevgenovič (vľavo), občan Ukrajiny, ktorý bol ranený počas protestov na Majdane. V Užhorode je na výlete s priateľmi, ktorí tiež boli zranení na Majdane. Pózujú s legálnou loveckou puškou člena domobrany z Užhorodu ...



Zdieľať
Didak Nazar Jevgenovič (vľavo), občan Ukrajiny, ktorý bol ranený počas protestov na Majdane. V Užhorode je na výlete s priateľmi, ktorí tiež boli zranení na Majdane. Pózujú s legálnou loveckou puškou člena domobrany z Užhorodu (nie je na snímke). Užhorod 16. marca 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta
Užhorod 16. marca (TASR) - Na území Krymu sa dnes konalo referendum, v ktorom mali voliči rozhodnúť o jeho oddelení či zotrvaní v rámci Ukrajiny.


Kyjevská vláda a vlády západných štátov ho považujú za nelegitímne, má však podporu Ruska.

TASR sa dnes podarilo získať reakcie viacerých obyvateľov a návštevníkov Zakarpatskej Ukrajiny na prebiehajúci plebiscit. Podľa ich názoru je protiústavný.

Bogdan Pylypiv, občan Ukrajiny a zástupca miestnej domobrany v Užhorode v nedeľu 16. marca 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta
"To, čo sa hovorí v štáte, hovorí sa aj u nás v Užhorode. Krym, to je ukrajinská pôda a ukrajinské územie," obhajuje územnú celistvosť našich východných susedov 44-ročný občiansky aktivista zo Zakarpatia, Bogdan Pylypiv. Na margo spomínaného referenda poznamenáva, že je protiústavné.

"Referendum sa má vyhlasovať ako celoštátne referendum. To, čo vyhlásili na Kryme, mi pripadá, akoby nejaká obec - napríklad tu v okolí Užhorodu - urobila svoje referendum s otázkou, či sa pričlení k Európskej únii, Maďarsku či Slovensku," myslí si Pylypiv. Plebiscit je podľa jeho názoru v rozpore zo zákonom aj z časového hľadiska. "Ako môže byť legitímny, keď sa vyhlásil a uskutočnil za niekoľko týždňov. Také niečo sa má vyhlasovať s niekoľkomesačným predstihom."

Hraničným priechodom Vyšné Nemecké - Užhorod dnes pricestoval na Slovensko 41-ročný Jurij Kazymir z Kyjeva. Svedok udalostí na Majdane neskrýva rozhorčenie nad situáciou na Kryme, po ktorom sa pohybujú rusky hovoriaci vojaci. "Je to invázia na teritórium Ukrajiny. Som kategoricky proti referendu, považujem ho za absolútne nezákonné."



S politikou Kremľa vyjadruje ostrý nesúhlas a očakáva, že sa do riešenia situácie na Kryme aktívne zapoja aj západné mocnosti. "Putina osobne považujem za diktátora. Osobne očakávam, že od pondelka Európa prijme nejaké sankcie voči Rusku - finančné predovšetkým," zdôrazňuje Kazymir.

"Som proti tomu, aby Rusko robilo vojenské akcie a zaberalo územia, kde žijeme. Bývam v meste Cherson, v ukrajinskej oblasti, ktorá hraničí s Krymom. Je to pre nás veľmi desivé, že tam vnikli vojská. Rodiča volali, že je to strašné. Za Ukrajinu, sláva Ukrajine," približuje pre TASR 24-ročná Chersončanka Anna Podoliaková na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod.

Pavlo Čučka, občan Ukrajiny a šéf medzinárodných vzťahov a turizmu mesta Užhorod, Zakarpatského regiónu, ukazuje na turistický znak Zakarpatia, ktorý sám navrhol. Užhorod, 16. marca 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta
Viacero oblastí na východe a juhu Ukrajiny, vrátane autonómneho Krymu, neuznáva legitimitu novej vlády v Kyjeve a deklarovalo, že zvažuje vypísanie referenda o svojom štatúte - rovnakého, aké sa dnes koná v Autonómnej republike Krym. Poslanec mestského parlamentu v Užhorode Pavlo Čučka verí, že sa Ukrajina zo svojich doterajších chýb s pomocou novej vlády poučí a zabráni ďalšiemu štiepeniu krajiny.

"Verím, že dnešné referendum je poslednou akciou, ktorá je inšpirovaná Moskvou proti Ukrajine. Situácia sa počas posledných troch týždňov zvrátila. Vidím to tak, že od Ukrajiny už ani vlások neodpadne. Som optimista," poznamenáva Čučka. Podľa jeho slov je potrebné zachovať celistvosť Ukrajiny s pomocou jej nových lídrov. "Je zároveň žiaduce pripojiť sa k európskej legislatíve a nastoliť tu poriadok."



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Srbsku sa skončili predčasné parlamentné voľby
<< predchádzajúci článok
Voliči na Kryme hlasovali za pripojenie k Rusku