Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2019

Referendum o predĺžení mandátu prezidenta v Egypte bude v apríliEgyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, archívne foto.Zdieľať
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, archívne foto. Foto: TASR/AP
Káhira 17. apríla (TASR) - Egypt v stredu stanovil termín referenda o význačných ústavných zmenách vrátane novelizácie, ktorá by umožnila predĺženie mandátu prezidenta Abdala Fattáha Sísího až do roku 2030, na 20.-22. apríla.


Oznámenie prišlo po tom, ako egyptský parlament v utorok s drvivou väčšinou schválil dané zmeny, a to napriek sťažnostiam kritikov, že ide o "nezákonné" opatrenia navrhnuté na to, aby "upevnili autoritatívny režim".

Novelizácia predlžuje mandát prezidenta zo štyroch na šesť rokov, ale zachováva limit dvoch funkčných období. Na základe daných opatrení by bolo Sísího súčasné volebné obdobie predĺžené do roku 2024 a následne by mu bolo umožnené uchádzať sa o ďalšie šesťročné funkčné obdobie, informuje tlačová agentúra DPA.

Ústavné zmeny taktiež zahŕňajú ustanovenia, ktoré poskytnú armáde väčší vplyv v politickom živote, udelia Sísímu širšiu kontrolu nad justíciou a rozšíria právomoci vojenských súdov zaoberať sa civilistami.

Sísí ako šéf armády viedol v roku 2013 zvrhnutie zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího po masových protestoch proti vládnutiu tohto islamistického lídra.

Sísí zvíťazil vo voľbách v roku 2014 a opätovne ho zvolili za hlavu štátu v marci 2018, keď podľa oficiálnych výsledkov získal viac než 97 percent hlasov. Jeho vládu však veľmi kritizujú ľudskoprávne skupiny za represálie voči politickým oponentom. Druhá novelizácia by poskytla podmienky pre zriadenie vyššej parlamentnej komory.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poznáme víťaza súťaže malých pivovarov
<< predchádzajúci článok
Bulhari objavili v mori za posledný týždeň vyše 200 kilogramov kokaínu

Referendum o predĺžení mandátu prezidenta v Egypte bude v apríli - diskusné fórum čitateľov