Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. novembra 2011

Referendum v Grécku je o forme bankrotu krajiny





Zdieľať
iveta radicova  BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Grécke referendum znamená v podstate rozhodovanie medzi riadeným a neriadeným bankrotom krajiny. Konštatovala to premiérka Iveta Radičová počas štvrtkového rokovania výboru pre európske záležitosti. Podstatný rozdiel je však v následkoch oboch týchto postupov. "Je nevyhnutné, aby sa závery summitu, teda regulovaný postup, uplatnili, pretože má síce dopady na spomaľovanie ekonomického rastu, ale určite nie takého rozsahu, ako by to bolo v prípade, že tento bankrot by nebol regulovaný," povedala Radičová.


Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že na jednej strane gréckeho premiéra chápe, kvôli napätej situácii v krajine. Prísť s rozhodnutím o referende len niekoľko dní po summite, kde sa okrem iného dohodlo aj odpísanie 50 % gréckych dlhov v rukách súkromného sektora, však považuje za prekvapujúce, a nie celkom korektné.
"Zvyšuje to už teraz nervozitu na trhoch a nepomáha to, skôr to škodí napríklad Taliansku a iným krajinám, ktoré si musia požičiavať, môže to škodiť aj nám,“ povedal Ivan Mikloš po rokovaní eurovýboru, ktorý sa venoval uplynulým a nadchádzajúcim rokovaniam lídrov krajín a ministrov financií v Bruseli. Zároveň dodal, že ak Gréci pomoc odmietnu, bude to znamenať neriadený bankrot so všetkými negatívnym dôsledkami nie len pre eurozónu a Európu, ale zrejme aj pre celý svet. "Preto sú nielen trhy, ale aj svetoví politici tak vydesení, ako sú," dodal minister.



Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker priznal, že menová únia sa pripravuje na možnosť odchodu Grécka. Kľúčové podľa neho je, aby takýto krok nepoškodil ostatných členov eurozóny. "Pracujem na tom, ako zabezpečiť, aby to nebola katastrofa pre ľudí v Nemecku, Luxembursku, eurozóne. Na situáciu, ktorú som opísal a ktorej sa chceme vyhnúť, sme absolútne pripravení,“ povedal v rannom vysielaní nemeckej televíznej stanice ZDF. Juncker, ktorý je zároveň luxemburským premiérom, dodal, že osobne si odchod Grécka z eurozóny neželá, ak sa však Gréci rozhodnú pre vystúpenie, nemožno im v tom zabrániť.

Francúzsko a Nemecko dali Grécku jasne najavo, že sa rýchlo musí rozhodnúť, či chce zostať v Európskej menovej únii. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu večer presvedčili gréckeho premiéra Georgiosa Papandreoua, aby referendum, ktoré Atény schválili, uskutočnil už začiatkom decembra. Zároveň trvali na tom, aby sa ľudové hlasovanie sústredilo na širšiu otázku, či Grécko chce zostať v eurozóne a nielen na tému nového balíčka zahraničnej pomoci, ktorý väčšina Grékov odmieta. Sarkozy a Merkelová ďalej dali jasne najavo, že Atény pred konaním referenda nedostanú novú tranžu úverov v sume 8 mld. eur. Ak bude referendum neúspešné, pomoc Grécku zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa zastaví a krajina sa dostane do neriadeného bankrotu.

Grécky premiér pred návratom do Atén potvrdil, že referendum bude o tom, či chce krajina ostať v eurozóne alebo nie. Francúzsky minister pre európske záležitosti Jean Leonetti vo štvrtok v tejto súvislosti skonštatoval, že eurozóna prežije aj bez Grécka. "Grécko je niečo, čo môžeme prekonať, niečo bez čoho sa zaobídeme," povedal pre stanicu RTL.

Grécke referendum by sa malo uskutočniť 4. decembra.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obavy o vývoj v Grécku poškodili euro (3. 11. 2011)
 Gréci sa v referende musia rozhodnúť, či chcú byť v eurozóne (3. 11. 2011)
 Únia odmieta spochybňovanie záverov krízového summitu (3. 11. 2011)
 Grécka vláda odvolala šéfov armády, opozícia je rozhorčená (2. 11. 2011)
 Angela Merkelová chce od Grécka vysvetlenie otázok referenda (2. 11. 2011)
 Grécka vláda schválila referendum o záchrannom úvere (2. 11. 2011)
 Španielsko chce, aby Grécko zostalo v eurozóne (2. 11. 2011)
 Výnosy talianskych dlhopisov pre grécke referendum vzrástli (1. 11. 2011)
 Euro sa prepadlo v reakcii na správu o gréckom referende (1. 11. 2011)
 Grécke referendum zneistilo trhy i Francúzsko (1. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
Čistý zisk BNP Paribas klesol o vyše 70 percent
<< predchádzajúci článok
Vláda nevie kedy a koľko pridá nepedagógom