Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2011

Referendum v Taliansku rozhodne o osude jadra i premiéraTalianski voliči začali v nedeľu ráno hlasovať v dvojdňovom referende so štyrmi otázkami, ktoré sa týkajú plánovaného obnovenia využívania ...Zdieľať
komunalne volby v taliansku Taliansky premiér Silvio BerlusconiFoto: AP Photo / Luca Bruno RÍM 12. júna (WEBNOVINY) - Talianski voliči začali v nedeľu ráno hlasovať v dvojdňovom referende so štyrmi otázkami, ktoré sa týkajú plánovaného obnovenia využívania jadrovej energie, trestnoprávnej imunity premiéra Silvia Berlusconiho a čiastočnej privatizácie vodárenských podnikov. Najviac sledovanou témou je pritom práve program oživenia talianskych jadrových elektrární, ktorý Berlusconiho vláda dočasne pozastavila v súvislosti s katastrofou v Japonsku. V prípade, že účasť presiahne 50-percentnú hranicu, sa Rím bude musieť svojho zámeru definitívne vzdať. Taliansko by tak zostalo jedinou krajinou v rámci skupiny G8, ktorá v súčasnosti nevyrába elektrinu z jadra.


Zahraničné médiá sa venujú aj otázke kontroverzného zákona chrániaceho premiéra a ďalších ústavných činiteľov pred trestným stíhaním. Jeho platnosť už vo februári čiastočne obmedzil ústavný súd, ktorý tak umožnil otvorenie procesov týkajúcich sa viacerých Berlusoniho afér.

Referendové miestnosti budú v nedeľu otvorené až do desiatej večer a v pondelok bude hlasovanie pokračovať od 7. do 15. hodiny. Výsledky by mali byť známe už niekoľko hodín po jeho skončení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Schodok rozpočtu USA sa v máji medziročne znížil
<< predchádzajúci článok
GALKO: V armáde sú niektoré autá staršie ako generáli

Referendum v Taliansku rozhodne o osude jadra i premiéra - diskusné fórum čitateľov