Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júna 2010

REFORMY: Úrady nebudú žiadať údaje, ktoré majú



Zákaz žiadať informácie od občana, ak štátna inštitúcia má túto informáciu ako aj zrealizovanie komunálnej reformy, ktorá má motivovať ...



Zdieľať
iveta radicova Iveta Radičová

Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 24. júna  - Zákaz žiadať informácie od občana, ak štátna inštitúcia má túto informáciu ako aj zrealizovanie komunálnej reformy, ktorá má motivovať obce k dobrovoľnej spolupráci a spájaniu patrí k prioritám programových téz stredopravej štvorkoalície v oblasti zoštíhlenia a zefektívnenia verejnej správy.

Strany chcú zaviesť aj princíp, podľa ktorého nedodržanie lehoty zo strany úradu bude zakladať právo občana na vrátenie poplatku. Zároveň počítajú s revíziou všetkých úradov a auditov a reštrukturalizáciou rezortov a ústredných orgánov štátnej správy. SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd budú analyzovať možnosti zlúčenia Úradu na reguláciu sieťových odvetví, Poštového úradu, Telekomunikačného úradu, Štátneho dopravného úradu a Úradu pre reguláciu železničnej dopravy do jedného regulátora. V pláne majú aj zefektívnenie a zoštíhlenie procesu rokovania vlády a obmedzenie miery korporatizmu. "Z európskej legislatívy, ktorá bude zaťažujúca alebo obmedzujúca, preberieme len nevyhnutné minimum," uvádza sa ďalej v programových tézach.

Budúca vládna štvorka chce zefektívniť čerpanie eurofondov prostredníctvom zjednodušeného a transparentného prístupu. Projektová dokumentácia schválených projektov, vrátane spracovateľa, dokumentu a členov komisií má byť verejne dostupná na internetovej stránke príslušného ministerstva.

Počíta sa aj s posilnením vlastných príjmov územnej samosprávy. Zrovnoprávniť sa majú poskytovatelia sociálnych služieb, odstráni sa diskriminácia neverejných poskytovateľov, čo má garantovať právo klienta vybrať si poskytovateľa sociálnych služieb. Stredopravé strany chcú tiež zaviesť financovanie športových klubov, školských klubov detí, školských stredísk záujmovej činnosti a centier voľného času prostredníctvom voľnočasových poukazov s ich centrálnou evidenciou.

Člen M.E.S.A. 10 a bývalý vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský hodnotí všetky navrhované opatrenia pozitívne. Podľa neho sa už dlho diskutuje o zjednodušení vzťahu občana s verejnou správou. Komunálna reforma podľa neho pokračuje v procese decentralizácie, v nasledujúcom období by sa mohla pripraviť a naštartovať. Nižňanský upozornil, že ide o dlhodobý proces, ktorý sa potiahne cez viaceré volebné obdobia a môže so sebou priniesť ďalšie zoštíhlenie štátnej správy, keďže na spoločné úradovne sa môžu presunúť ďalšie kompetencie, čím sa priblíži rozhodovanie k občanovi. Bývalý vládny splnomocnenec oceňuje aj ambíciu posilniť financovanie samosprávy, zrovnoprávnenie poskytovateľov sociálnych služieb a zavedenie voľnočasových poukazov. Programové tézy v oblasti verejnej správy považuje za zrealizovateľné, plusom podľa neho je, že nová koalícia má skúsených ľudí, ktorí sa venovali otázkam samosprávy aj v minulých obdobiach, proces tvorby novej legislatívy by sa tak mohol urýchliť. "Treba konať, situácia si to vyžaduje," uzavrel Nižňanský s tým, že od konca 90-tych rokov po vláde Vladimíra Mečiara nebolo Slovensko v takom stave, ako je dnes.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Verejné obstarávanie čaká zásadná reforma
<< predchádzajúci článok
Ekonomická univerzita ponúka MBA štúdium