Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. februára 2015

Regionálne nemocnice sa pripravujú na krízový režim



Na snímke prezident ANS Marián Petko



Zdieľať
Na snímke prezident ANS Marián Petko Foto: TASR/Štefan Puškáš
class="articleimage">Na snímke prezident ANS Marián Petko Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 10. februára (TASR) – Regionálne nemocnice aj po dnešnom rokovaní odvetvovej tripartity na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR poukázali na potrebu ich dofinancovania pre tohtoročný rast platov zdravotníkov.


Asi 60 malým a stredným nemocniciam, ktoré združuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), chýba približne 20 miliónov eur. Jej zástupcovia tvrdia, že väčšina nemocníc sa už pripravuje na krízový režim a čaká, ako dopadnú rokovania do konca februára. ANS by ešte mala v priebehu tohto mesiaca absolvovať rozhovory so súkromnými poisťovňami.



"Za január z nemocníc výplaty ešte pôjdu, no väčšina sa pripravuje na krízový režim. To znamená, že môže dôjsť k rušeniu niektorých menej významných oddelení," povedal dnes prezident ANS Marián Petko. Dodal, že nemocnice nevylučujú ani delené úväzky pre sestry či krátené úväzky u všetkých zamestnancov. "Aby bolo možné zabezpečiť aspoň minimálnu zdravotnú starostlivosť," konštatoval. Podľa Petka je ohrozených asi 2000 pracovných miest, nemocnice majú okolo 20.000 zamestnancov.

"Od začiatku vravíme, že aj v priebehu roka sa snažíme získať viac peňazí pre zdravotníctvo, treba však vychádzať z toho, že aj v štátnych nemocniciach sa zvyšujú platy a tie musia narábať s tým, čo majú," reagovala riaditeľka tlačového odboru ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Peniaze v systéme podľa nej treba, no kým sa nepodarí získať viac peňazí do rozpočtu, regionálne nemocnice majú pristúpiť k racionalizačným opatreniam. ANS by mala podľa Čižmárikovej žiadať viac peňazí aj od súkromných zdravotných poisťovní.

Súkromné poisťovne po poslednom rokovaní s ANS prostriedky nenavýšili, možné zvýšenie podmieňovali uvoľnením peňazí z 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte pre kapitolu zdravotníctva. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navýšila prostriedky len na prvý kvartál tohto roka.

Ministerstvo financií nedávno pre TASR uviedlo, že vo verejnom zdravotníctve by sa nemali kumulovať ďalšie dlhy. "Nie je vhodné, aby v bilancii rozpočtu vznikal negatívny vplyv z titulu hospodárenia zdravotníckych zariadení a zároveň by sa čerpali spomínané výdavky," reagovalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Patrušev: Spojené štáty chcú zatiahnuť Rusko do ukrajinského konfliktu
<< predchádzajúci článok
Česká ministerka spravodlivosti Helena Válková oznámila demisiu