Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2024

Rekonštrukcia Spišského hradu sa opäť oddiali, SNM bude musieť znovu vyhlásiť verejnú súťažSlovenské národné múzeum (SNM) bude musieť opakovať verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského ...Zdieľať
img_8887 676x507 20.4.2024 (SITA.sk) - Slovenské národné múzeum (SNM) bude musieť opakovať verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského hradu.


Ako informovala riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK) SR Petra Bačinská, s úspešným uchádzačom z pôvodnej súťaže nemohlo múzeum uzatvoriť zmluvu vzhľadom na to, že v zákonnej lehote neposkytol riadnu súčinnosť potrebnú na jej uzatvorenie.

Nedodal totiž požadované dokumenty.

Odporúčanie zopakovať verejnú súťaž


Ako ďalej uviedla Bačinská, rezort kultúry vedeniu SNM odporučil, aby nepodpisovalo zmluvu s uchádzačom, ktorý bol druhý v poradí, ale aby súťaž zopakovalo. Tým by mala byť dodržaná transparentnosť, pravidlá férovej súťaže i legislatíva.

Napriek tomu, že to celý proces rekonštrukcie predĺži, v zmysle transparentnosti sme nemali inú možnosť, ako odporučiť vedeniu múzea proces zopakovať. Pre urýchlenie celého procesu sme sa rozhodli, že súťaž bude vyhlásená iba na čiastočnú rekonštrukciu, ktorá bude financovaná z rozpočtu múzea, teda rezortu kultúry,“ vysvetľuje generálny tajomník Služobného úradu MK SR Lukáš Machala.

Dodal, že ďalšia časť by mala byť financovaná z Programu Slovensko, teda zo zdrojov , a to po tom, ako ministerstvo investícií vyhlási výzvu na daný účel.

Rekonštrukcia hradu je náročná


Celková rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je podľa ministerstva náročná ako z finančného hľadiska, tak aj z hľadiska rozlohy hradu.

MK SR doplnilo, že SNM rekonštrukciu rozdelilo na päť etáp, mala by trvať niekoľko rokov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rekonštrukcia Spišského hradu (fotografie)


Zdroj: SITA.sk - Rekonštrukcia Spišského hradu sa opäť oddiali, SNM bude musieť znovu vyhlásiť verejnú súťaž © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel český spevák a herec Josef Laufer
<< predchádzajúci článok
Národnú filmovú cenu Slnko v sieti si prevezme za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre Božidara Turzonovová (foto)