Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2010

REPČÍKOVÁ: O maturitách zavádzajú


Tagy: maturita

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení považuje vyjadrenia Národného ústavu certifikovaných meraní o významne nižšej úspešnosti študentov súkromných ...Zdieľať
student maturita Foto: SITA/Miroslav Dibák

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) - Asociácia súkromných škôl a školských zariadení považuje vyjadrenia Národného ústavu certifikovaných meraní o významne nižšej úspešnosti študentov súkromných škôl v externej časti maturitnej skúšky za skreslené a zavádzajúce. "Samotná správa pripomína, že výsledky nemusia byť vierohodné v školách, kde maturoval nižší počet žiakov, keď uvádza, že hodnotenie úspešnosti školy s malým počtom žiakov nemožno považovať za relevantné. V súkromných školách bol pritom výrazne nižší počet maturantov, niekde dokonca iba jeden. Jeho výsledok je tak vyhodnotený ako úspešnosť celej školy," tvrdí Saskia Repčíková z asociácie. Správa o výsledkoch externej časti maturitnej skúšky pri hodnotení priemernej úspešnosti žiakov podľa typu zriaďovateľa uvádza, že vyššia úspešnosť štátnych škôl v porovnaní so súkromnými je na úrovni nízkej štatistickej významnosti a nepotvrdili sa rozdiely medzi štátnymi školami a inými typmi škôl, tvrdí Repčíková. "Rozdiely medzi súkromnými a cirkevnými školami sú málo významné. V matematike a anglickom jazyku na oboch úrovniach a v nemeckom jazyku na úrovni B1 sú rozdiely medzi štátnymi a ostatnými typmi škôl zanedbateľné. V nemeckom jazyku na úrovni B2 sme nezaznamenali rozdiely medzi úspešnosťou žiakov podľa zriaďovateľa," dodala.

V anglickom jazyku bola na úrovni B1 národná úspešnosť 54,2 percenta, priemerná úspešnosť školy vychádza na 52,28 percenta. V súkromných školách sa zo slovenčiny a literatúry maturovalo s priemernou úspešnosťou 57,5 percenta, slovenský priemer je 60,6 percenta. V matematike je priemerná úspešnosť súkromných škôl 49,11 percenta a celonárodný priemer predstavuje 59,0 percenta. V kategórii B1 v nemčine je priemerná úspešnosť školy 49,08 percenta a národný priemer 49,7 percenta a v kategórii B2 na školskej úrovni 53,05 percenta a na celoslovenskej 58,5 percenta. V ruštine je priemerná úspešnosť súkromných škôl 43,4 percenta, národný priemer bol 49,7 percenta. V maďarskom jazyku je priemerná úspešnosť súkromných škôl 57,65 percenta, národný priemer je 60,4 percenta.

SITA

Tagy: maturita
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda v Kirgizsku zrušila prezidentské voľby
<< predchádzajúci článok
Saakašvili sa vraj po nehode Poliakov bojí Rusov