24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

01. marca 2012

Reštrukturalizácia dlhu Grécka neznamená bankrotPlánovaný odpis časti gréckeho dlhu nepredstavuje prípad platobnej neschopnosti, ktorý by viedol k vyplateniu poistiek na investície do gréckych dlhopisov. Vyhlásilo to vo štvrtok ...Zdieľať
grecko LONDÝN 1. marca (WEBNOVINY) - Plánovaný odpis časti gréckeho dlhu nepredstavuje prípad platobnej neschopnosti, ktorý by viedol k vyplateniu poistiek na investície do gréckych dlhopisov.


Vyhlásilo to vo štvrtok Medzinárodné združenie pre swapy a deriváty (ISDA). Rozhodnutie znamená, že majitelia poistných kontraktov v celkovom objeme 3,25 mld. eur si zatiaľ nemôžu nárokovať platby z poistenia pre prípad štátneho bankrotu Grécka.

ISDA posudzovala otázku, či sa Atény nedostali do platobnej neschopnosti po tom, čo grécky parlament schválil zákon o výmene dlhopisov a Európska centrálna banka prijala opatrenia s cieľom zabrániť stratám z gréckeho dlhu. Rozhodnutie, že kroky sprevádzajúce reštrukturalizáciu dlhu Grécka neznamenajú prípad platobnej neschopnosti, prijal pätnásťčlenný výbor ISDA jednomyseľne, informovala agentúra Reuters.

Dohoda so súkromnými veriteľmi o výmene existujúcich dlhopisov za nové s nižšou nominálnou hodnotou a úročením má znížiť dlh Grécka o 100 mld. eur. Ide o nevyhnutnú súčasť záchranného plánu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, ktorého cieľom je do roku 2020 znížiť dlh Atén z terajšej úrovne 160 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 120,5 % HDP.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/restrukturalizacia-dlhu-grecka-neznamena-bankrot-cl188383.html