Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. marca 2012

Režisér James Cameron sa ponoril na dno Mariánskej priekopy



Režisér James Cameron sa úspešne potopil na najhlbšie známe miesto na zemi, keď v špeciálne navrhnutej ponorke dosiahol dno Mariánskej priekopy. Na miesto známe ako Challenger Deep, ktoré sa nachádza ...



Zdieľať
deepsea challenge rezisera jamesa came BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Režisér James Cameron sa úspešne potopil na najhlbšie známe miesto na zemi, keď v špeciálne navrhnutej ponorke dosiahol dno Mariánskej priekopy. Na miesto známe ako Challenger Deep, ktoré sa nachádza 10 902 až 10 916 metrov pod hladinou Tichého oceánu, dorazil 57-ročný filmár krátko pred ôsmou ráno miestneho času. Informovala o tom National Geographic Society, ktorá na expedíciu dohliada.


"Všetky systémy sú v poriadku," boli podľa webovej stránky National Geographic Cameronove prvé slová po tom, ako dosiahol dno. "Byť na dne nebol nikdy taký dobrý pocit. Nemôžem sa dočkať, kedy sa s vami podelím o to, čo tu vidím," napísal kanadský rodák na sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter z dna priekopy.

Najnižší bod Mariánskej priekopy ľudia dosiahli len raz pred ním, keď tam v roku 1960 poručík amerického námorníctva Don Walsh a švajčiarsky oceánograf Jacques Piccard strávili 20 minút v batyskafe Trieste. Cameron tak ako prvý absolvoval sólový ponor na toto miesto, pričom tam strávil tri hodiny zbieraním vzoriek pre morských biológov a geológov. Expedícia nazývaná Deepsea Challenge je spoločným projektom Camerona, National Geographic a výrobcu hodiniek Rolex. Jej cieľom je rozšíriť vedomosti o tomto málo známom mieste na zemi.


Zostup na dno trval Cameronovi dve hodiny a 36 minút, zatiaľ čo výstup bol podľa National Geographic nečakane rýchly - necelých 70 minút. Ponorka Deepsea Challenger dlhá 7,3 metra sa vynorila na hladine Tichého oceánu na poludnie miestneho času. O svojom pobyte na dne oceánu by mal Cameron verejnosť informovať ešte dnes. Po analýzach zozbieraných vzoriek publikujú výsledky expedície v časopise National Geographic.

I keď je Cameron známejší ako režisér filmových hitov ako Votrelci (1986), Priepasť (1989), Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991), Titanic (1997) alebo Avatar (2009), podmorské výskumy mu nie sú cudzie. Pred nakrúcaním Titanicu sa napríklad 12-krát ponoril k vraku legendárnej lode. Odvtedy viedol ďalších šesť expedícií, je autorom vedeckej štúdie o nemeckej bojovej lodi Bismarck a vykonal rozsiahle 3D mapovanie hlbokomorských hydrotermálnych prieduchov.

Informácie pochádzajú z webových stránok news.nationalgeographic.com, www.bbc.co.uk a agentúry Reuters.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hlas Česko Slovenska má druhú desiatku finalistov
<< predchádzajúci článok
Zomrel významný taliansky spisovateľ Antonio Tabucchi