Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. marca 2007

Režisérka Yvonne Vavrová dokončila dokument Biele vranySlovenská režisérka Yvonne Vavrová nedávno dokončila televízny dokument o fenoméne Žena a moc s názvom Biele vrany.Zdieľať
  Pripravovala ho v spolupráci so Slovenskou televíziou, pre ktorú pred piatimi rokmi nakrútila film Po meči a po praslici, mapujúci skrytú i verejnú diskrimináciu žien.

      Pri nakrúcaní v parlamente si všimla, ako veľmi vytŕča tých niekoľko žien medzi obrovskou prevahou mužov. Zhodou okolností boli poslankyne oblečené väčšinou v bielych kostýmoch a režisérke pripomínali biele vrany v kŕdli čiernych. Tak vznikol nápad nakrútiť film o ženách političkách a o tom, ako sa dá spojiť žena a moc, žena a rozhodovanie, žena a veci verejné.
      Do projektu zaangažovala tri političky - Zuzanu Martinákovú, Janu Vaľovú a Edit Bauer. Kvôli zachovaniu intimity výpovedí a minimalizácii bariér často sama brala do rúk kameru, bola akýmsi one woman štábom - kameramankou, režisérkou, scenáristkou i zvukárkou v jednej osobe. Yvonne Vavrová hovorí, že "nebolo podstatné, z akej strany tieto ženy sú, ale čo reprezentujú, čo majú za sebou".
      Dokument, ktorý režisérka nakrúcala časozbernou metódou tesne pred a po minuloročných voľbách do Národnej rady, odvysiela STV v stredu 21. marca.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Almodóvar a Sheen protestovali proti vojne v Iraku a žiadali mier
<< predchádzajúci článok
Na Hodokvase nebude chýbať ani divadlo