Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. apríla 2011

Rezort práce chce zlepšiť prácu s rómskymi komunitami



V rómskych komunitách dnes pôsobí skoro 400 terénnych pracovníkov a ich asistentov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny chce prostredníctvom národného ...



Zdieľať
romovia Ilustračné fotoFoto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - V rómskych komunitách dnes pôsobí skoro 400 terénnych pracovníkov a ich asistentov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny chce prostredníctvom národného projektu zlepšiť kvalitu ich práce. Ďalším krokom má byť rozšírenie aktivít v komunitných centrách. Terénnu sociálnu prácu v marginalizovaných rómskych komunitách podporuje ministerstvo práce už šesť rokov, súčasné vedenie rezortu chce zvýšiť jej kvalitu a efektívnosť.


„Z Európskeho sociálneho fondu je vyčlenených 520-tisíc eur na národný projekt koordinácie a supervízie terénnej sociálnej práce. Chceme vytvoriť pozíciu koordinátorov terénnych sociálnych pracovníkov v jednotlivých lokalitách a poskytnúť terénnym pracovníkom odbornú podporu,“ povedal generálny riaditeľ Fondu sociálneho rozvoja Marek Hojsík.

V súčasnosti vďaka podpore z Fondu sociálneho rozvoja pôsobí v marginalizovaných rómskych komunitách 188 terénnych sociálnych pracovníkov a 171 ich asistentov. Obyvateľom poskytujú najmä poradenstvo a pomoc pri riešení ich životných situácií, sprostredkúvajú im kontakt s úradmi, lekármi, pôsobia v rámci prevencie drogových závislostí či kriminality, ale aj záškoláctva či zanedbávania starostlivosti a výživy detí. Terénni sociálni pracovníci sú zamestnancami obcí či mimovládnych organizácii. Musia mať vysokoškolské vzdelanie.

K zvýšeniu kvality terénnej sociálnej práce by mala prospieť aj nová webstránka www.tspforum.sk , ktorú onedlho spustí Fond sociálneho rozvoja. Terénni sociálni pracovníci by prostredníctvom nej mohli zdieľať svoje dobré skúsenosti. Ďalším národným projektom, ktorý rezort práce pripravuje v snahe zlepšiť situáciu v marginalizovaných rómskych komunitách je projekt vytvárania a posilňovania komunitných centier. Záväzok budovať takéto centrá si vláda dala aj vo svojom programovom vyhlásení.

„Komunitné centrá by mali spĺňať zadefinované štandardy. Každé centrum by malo poskytovať nevyhnutné služby pre rodiny a deti, mal by tu pôsobiť asistent učiteľa, zdravotného pracovníka, komunitní sociálni pracovníci,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová. Na národný projekt komunitných centier by z Európskeho sociálneho fondu mali ísť štyri milióny eur, tieto prostriedky by sa mali začať čerpať koncom tohto roka. Peniaze by mali smerovať najmä do rozvoja služieb ponúkaných klientom v komunitných centrách, na zamestnanie sociálnych a ďalších pracovníkov.

Komunitné centrá by mali prispieť ku vzdelávaniu detí a k ich lepšej pripravenosti na vstup do školy. Pôjde napríklad o predškolské kluby, nízkoprahové škôlky, kluby pre matky s deťmi. Mladým ľuďom by mali ponúkať vhodné aktivity na trávenie voľného času, čiže sprostredkovať rôzne krúžky, tréningy a prednášky. Rodinám by mali komunitné centrá priblížiť zdravotnú starostlivosť a poskytovať sociálne poradenstvo, nezamestnaným pomoc pri hľadaní zamestnania. Ako agentúru SITA informovala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru ministerstva, fungujúce komunitné centrá a aktívni sociálni pracovníci zohrajú dôležitú úlohu aj pri úprave systému poskytovania pomoci v hmotnej núdzi, ktorú rezort práce pripravuje.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri demonštráciách v Egypte zahynuli dvaja ľudia
<< predchádzajúci článok
SPIŠSKÉ PODHRADIE: Pátrajú po mužovi, ktorý havaroval