Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júna 2015

Rezort výstavby odmieta kritiku stavebného zákona, je vraj kompromisom



Na snímke nápis Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v Bratislave



Zdieľať
Na snímke nápis Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v Bratislave Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 17. júna (TASR) – Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja nesúhlasí s vyjadrením Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR), že návrh nového stavebného zákona obsahuje viac komplikácií a nezrovnalostí. Právna norma, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania, predstavuje podľa rezortu najvyššiu mieru spoločenskej zhody, ktorá je aktuálne možná.


Občianske združenie tento týždeň uviedlo, že zákon neobsahuje progresívnejšie zmeny voči súčasnému stavu. "Dnes máme pred sebou taký návrh zákona, ktorý je vydiskutovaným a kompromisným riešením pri zachovaní filozofie zákona, ktorým je poriadok, profesionalita a efektívnosť v úradnom rozhodovaní," reagoval hovorca ministerstva Martin Kóňa.

Nová legislatíva, ktorá má nahradiť takmer 40 rokov platný a 33-krát novelizovaný starý zákon z roku 1976, podľa jeho slov obsahuje viaceré progresívne zmeny oproti súčasnosti. Ide napríklad o povinnosť pre všetky obce mať územný plán, riešenia pre čierne stavby, dolné hranice pokút a sankcií, ale aj o vyškolených a kvalifikovaných úradníkov na stavebných úradoch či zefektívnenie územných a stavebných konaní.

Inštitútu sa tiež nepáči, že ministerstvo neprijalo jeho pripomienku zmeniť povinnosť obstarať zastavovací plán na možnosť. Rezort oponuje, že zastavovací plán nemusí mať každá obec, povinnosť je len v určitých prípadoch a v ostatných je na rozhodnutí obce. "Zákon ustanovuje povinnosť obce obstarať zastavovací plán, ak ide o veľké územné rozvojové zámery pri obytných a zmiešaných územiach, aj to len nad tri hektáre," vysvetlil hovorca.

Združenie spochybnilo aj platnosť zastavovacieho plánu obmedzenú na štyri roky, s možnosťou predĺženia o najviac dva roky. Ministerstvo však tvrdí, že už samotná štvorročná lehota je dlhšia ako pri územnom rozhodnutí, ktoré platí dva roky, a obecné zastupiteľstvo ju navyše môže predlžovať o dva roky pravidelne, nie len raz.

Stavebný zákon zároveň podľa IUR nerieši dôležitý problém, ktorým je vytvorenie priestoru na zlúčenie konaní o posudzovaní vplyvov na životné prostredie s územným konaním v súlade s možnosťami, ktoré dáva európska legislatíva. Kóňa argumentuje, že transpozičná lehota novej smernice uplynie v máji 2017 a ministerstvo je otvorené prípadnej budúcej úprave potrebných právnych predpisov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozšírenie okruhu poistencov s limitom spoluúčasti je v druhom čítaní
<< predchádzajúci článok
Začal sa proces schvaľovania rozvoja Zvolena na roky 2014-2020