Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. augusta 2019

Riadne neplatenie poistného môže živnostníčky pripraviť o materskéNeplatenie poistného na sociálne poistenie včas a v správnej výške sa nemusí živnostníčkam vyplatiť. Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje na to, že ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván
Bratislava 16. augusta (TASR) - Neplatenie poistného na sociálne poistenie včas a v správnej výške sa nemusí živnostníčkam vyplatiť. Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje na to, že neplnenie si týchto povinností ich totiž môže v budúcnosti pripraviť o dávku materské.


Nesprávne zaplatené alebo neuhradené poistné včas na nemocenské poistenie je jedným z viacerých dôvodov, keď SP samostatne zárobkovo činnej osobe (alebo poistenke s dobrovoľným poistením) nárok na materské nemôže priznať. "Nesplní totiž jednu zo základných podmienok stanovenú zákonom na priznanie tejto dávky. Ďalšími dôvodmi býva nesplnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch alebo to, že žiadateľky neboli nemocensky poistené v čase žiadosti o dávku," vysvetľuje poisťovňa.

Počet žien v postavení samostatne zárobkovo činnej osoby, ktoré poberajú dávku materské, je medziročne na približne rovnakej úrovni, zvýšil sa len nepatrne. Kým v júni v minulom roku túto dávku poberalo 488 poisteniek, v júni tohto roka ich bolo 489.

Podobne to bolo aj v prípade žien-poisteniek v postavení dobrovoľne poistenej osoby. Vlani v júni materské poberalo 249 dobrovoľne poistených žien, v júni tohto roka ich bolo o 25 viac, a to 274.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
India zmierni obmedzenia v štáte Džammú a Kašmír
<< predchádzajúci článok
Trnavská brána víta folkloristov zo Slovenska i zahraničia

Riadne neplatenie poistného môže živnostníčky pripraviť o materské - diskusné fórum čitateľov