Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2006

Riceová povedala lídrom, aby sa poponáhľali s urovnaním sporovAmerická ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová vo štvrtok varovala irackých lídrov, že majú ohraničený čas na to, aby urovnali svoje politické rozpory, ktoré vyvolávajú násilie ...Zdieľať

BAGDAD 5. októbra (WEBNOVINY) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová vo štvrtok
varovala irackých lídrov, že majú ohraničený čas na to, aby urovnali svoje politické rozpory, ktoré vyvolávajú násilie zo strany povstalcov a náboženských skupín. Rastúce násilie v krajine nie je podľa jej slov možné tolerovať. "Je to už skutočne tvrdé," konštatovala Riceová počas návštevy irackej metropoly, kde sa stretla s premiérom Núrí al-Malíkí a ďalšími predstaviteľmi.

Al-Malíkí pre irackú televíziu vo štvrtok uviedol, že krajina je v konečnom štádiu "konfrontácie bezpečnostnej výzvy" a že bezpečnosť dosiahne "v priebehu dvoch alebo troch mesiacov". Riceová ďalej uviedla, že Iračania si musia vyriešiť komplexné problémy akými sú rozdelenie ropného bohatstva, možné zmeny ústavy a želanie väčšej autonómie v rôznych regiónoch. Riceová navštívila Irak po stretnutí s arabskými a izraelskými lídrami na Blízkom východe.

V pondelok iracký premiér ohlásil nový bezpečnostný plán so zámerom vytvoriť miestne výbory, v ktorých sunniti a šíiti budú spoločne pracovať na úsilí, aby sa potlačilo násilie v každom okrese. Ďalšie podrobnosti plánu musia byť ešte dopracované.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prijmite americkú kultúru, radí Schwarzenegger prisťahovalcom
<< predchádzajúci článok
Cameron útočí na voličov cez internet - bloguje a umýva riad

Riceová povedala lídrom, aby sa poponáhľali s urovnaním sporov - diskusné fórum čitateľov