Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. apríla 2006

Riceová s Rumsfeldom pricestovali za al-Malíkím



Na stretnutie s designovaným irackým premiérom Džavádom al-Malíkím v stredu nečakane pricestovala do Bagdadu šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová a americký minister obrany Donald ...



Zdieľať

BAGDAD 26. apríla (WN/SITA/AFP) - Na stretnutie s designovaným irackým premiérom Džavádom al-Malíkím v stredu nečakane pricestovala do Bagdadu šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová a americký minister obrany Donald Rumsfeld. Analytici to považujú za vyjadrenie podpory pravdepodobnému budúcemu premiérovi. Tesnejším kontaktom medzi americkou administratívou a doterajším irackým premiérom Ibráhímom al-Džaafarím podľa nich bránila prílišná al-Džaafarího orientácia na Irán, ktorý USA obviňujú zo snahy vyrobiť jadrové zbrane a z podpory arabských teroristov.

Designovaný iracký premiér "si veľmi dobre uvedomuje svoju úlohu a úlohu jeho budúcej vlády, ktorou bude ukázať, že je to vláda národnej jednoty, ktorej môžu dôverovať všetci Iračania", vyhlásila Riceová na spoločnej tlačovej konferencii s Rumsfeldom po stretnutí s al-Malíkím. Riceová aj Rumsfeld však zdôraznili, že vytvorenie novej vlády nebude znamenať úplné víťazstvo nad terorizmom. Najväčšou výzvou, ktorá bude stáť pred al-Malíkím a jeho vládou, bude odzbrojenie šiitských milícií, ktoré stoja za vraždami sunnitov. To bude podľa pozorovateľov pre al-Malíkího problém, keďže šéf jednej z najvplyvnejších takýchto milícií, Muktada al-Sadr, je súčasťou jeho politického bloku.

Riceová aj Rumsfeld museli v Bagdade priznať, že na riešenie tohto problému zatiaľ ani Američania nemajú žiaden recept. "Myslím si, že je priskoro diskutovať o tom, ako treba postupovať v tejto otázke," povedala Riceová. "Môj názor je taký, že toto bude súčasťou politického procesu, rovnako ako hocičo iné," vyjadril sa Rumsfeld.

Al-Malíkí v stredu po stretnutí s Riceovou a Rumsfeldom oznámil, že dva dôležité posty vo vláde, ministerstvá obrany a vnútra, pridelí pravdepodobne nezávislým odborníkom. Chce tak predísť politizácii týchto rezortov. Ministerstvo vnútra v súčasnej vláde riadi šiitský politik s blízkymi vzťahmi so šiitskými milíciami, čo sa nepáči najmä sunnitom.

Rumsfeld sa v Iraku stretol aj s veliteľom amerických jednotiek v krajine, generálom Georgeom Caseym. Po stretnutí odmietol pred novinármi hovoriť o akýchkoľvek konkrétnych termínoch, kedy by mohli americkí vojaci opustiť Irak. "Otázka počtov našich vojakov v Iraku závisí od podmienok v teréne a od konzultácií s irackou vládou, ktoré budú pokračovať," povedal šéf Pentagonu.

Nová videonahrávka, na ktorej šéf irackej al-Kájdy Abú Mussáb al-Zarkáví vyzýva svojich stúpencov, aby pokračovali v boji proti Američanom, podľa Riceovej signalizuje, že teroristi sa začínajú báť. "Al-Zarkáví si podľa mňa veľmi dobre uvedomuje, že táto (budúca) vláda reprezentuje celú širokú irackú populáciu. Odpoveďou na al-Zarkávího video nie je to, čo hovoria Spojené štáty, ale to, čo hovoria Iračania, a síce, že napriek všetkým hrozbám a násiliu vytvorili vládu národnej jednoty," povedala šéfka americkej diplomacie.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Neschválenie zmien ústavy Bosne a Hercegovine škodí
<< predchádzajúci článok
Šéf šéfov mafie si zrejme vychoval svojho nástupcu