Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2018

Riziko pošmyknutia sa v horskom teréne je vyššie ako hrozba pádu lavínIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: screenshot Le Dauphiné Libéré
Liptovský Hrádok 12. januára (TASR) - V horských polohách došlo k stabilizácii a spevneniu snehovej pokrývky, na väčšine miest prevláda malé lavínové nebezpečenstvo. Momentálne je podľa horských záchranárov vyššie riziko pošmyknutia sa na tvrdom zľadovatenom teréne ako nebezpečenstvo lavínových zosuvov.


Za posledných 24 hodín napadlo do troch centimetrov nového snehu vo forme poprašku, a to najmä v najvyšších polohách Tatier. "Sporadicky sa môžu vyskytovať malé snehové vankúše. Na veľmi strmých svahoch je ich odtrhnutie možné pri veľkom dodatočnom zaťažení," priblížil Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Teploty na horách sa ráno pohybovali od mínus päť stupňov do plus jedného stupňa Celzia, pričom bolo bezvetrie a slabý až mierny vietor severných smerov fúkal prevažne len na hrebeňoch. Podľa Biskupiča sa vplyvom predchádzajúceho oteplenia a postupného ochladzovania na povrchu snehu vytvorila tvrdá, prevažne nosná firnová kôra. "Na nej sa nachádza snehová vrstva, ktorá je v stredných polohách vlhká, vyššie je nový sneh suchý a sypký," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 23.-26. mája 2019
<< predchádzajúci článok
Na Srí Lanke zrušili dlhoročný zákaz predaja alkoholu ženám

Riziko pošmyknutia sa v horskom teréne je vyššie ako hrozba pádu lavín - diskusné fórum čitateľov