Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2012

Robert Fico očakáva od Európskej komisie vyslovenie nedôvery



Štartovací termín pre konsolidáciu, teda ozdravovanie verejných financií na Slovensku, bude závisieť od toho, akú hodnotiacu správu a prognózu nám pošle z Bruselu 10. mája Európska komisia (EK). ...



Zdieľať
fico BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) - Štartovací termín pre konsolidáciu, teda ozdravovanie verejných financií na Slovensku, bude závisieť od toho, akú hodnotiacu správu a prognózu nám pošle z Bruselu 10. mája Európska komisia (EK).


Ak bude obsahovať nedôveru k plánovanému tohtoročnému deficitu na úrovni 4,6 percenta a bude prognózovať vyšší rozpočtový schodok okolo 5 percent, tak nás ešte tento rok čakajú konsolidačné opatrenia.

"Pokiaľ by však boli správy také, že deficit je reálny na úrovni 4,6 percenta a že je reálny aj slušný hospodársky rast, tak potom by konsolidácia nastala až 1. januárom 2013," vyhlásil premiér Robert Fico v diskusnej relácii TA3 V politike.

Predseda vlády však očakáva, že Brusel vysloví nedôveru voči pôvodným slovenským plánom, pretože miera míňania peňazí v prvom štvrťroku 2012 bola podľa neho brutálna. Očakávanú správu označil za vysvedčenie predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej.

Európska komisia podľa predsedu opozičného KDH a podpredsedu parlamentu Jána Figeľa nepoužíva vyjadrenia typu, že považuje za nemožné dodržať deficit. "Máme vládu, ktorá môže konať, a verím že bude konať a hlavne ten vývoj nie je taký dramatický, ako ste popisovali," povedal Figeľ.

Dokazoval to tým, že po štyroch mesiacoch, teda tretine roka, sa plánovaný deficit "vyčerpal" na 32 percent. Okrem toho upozornil, že vláda by nemala len vyčkávať na správu, ale mala by konať. "Ja by som skôr očakával aktívnu konsolidáciu a nielen na budúci rok, lebo čas je vzácny," povedal.


Rovná daň končí

Slovensko musí mať do 31. decembra 2013 deficit pod 3 percentami hrubého domáceho produktu a podľa Fica si vláda prispôsobí tempo konsolidácie verejných financií k tomuto plánu. Dôraz bude klásť na hospodársky rast.

"Nie je možné ozdravovať verejné financie len zdražovaním, zvyšovaním cien a škrtením, ako to robila vláda v januári 2011," vyhlásil. Bez zvyšovaní daní to podľa Fica nepôjde - odvolal sa na to, že tento záver vyslovil aj bývalý minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

"Rovná daň končí, to hovoríme veľmi jasne a to sme predsa nikoho neoklamali, my sme celú volebnú kampaň tvrdili, že musí prísť progresivita. A keď sa banky chvália, že majú rekordne vysoké zisky, môžu platiť aj vysoké dane. Ak sa niektorí ľudia chválili, že zarábajú 2 700 a viac eur mesačne, môžu platiť vyššie dane, podniky môžu platiť vyššie danie," povedal Fico s tým, že progresivita je v Európe normálna.


Slovensko môže mať problémy

Figeľ tvrdí, že zavedenie systému rovnej dane bolo pre Slovensko prínosom a ak sa vrátime k staršiemu systému, tak Slovensko môže prísť o dôležitý výnos a môže mať problémy. "Považujeme za nerozumné odísť od odskúšaného rozumného systému k čomusi, čo bolo prekonané," povedal Figeľ.

Fico hovoril o zásade, že pri ozdravovaní verejných peňazí nechcú zaťažovať peňaženky s nízkymi príjmami. Preto nechcú dvihnúť DPH pri základných tovaroch a službách. Podľa jeho slov sa dostali k materiálu ministerstva financií o tom, že ak by predchádzajúca pravicová vláda pokračovala, tak by o štyri až päť percent išla hore DPH. Figeľ povedal, že KDH to odmietalo a odmieta.

Ficova vláda predloží sociálnym partnerom plán o určitom zvyšovaní daní pre bohatých a silných. Chcú aj vyššiu mieru transparentnosti pri poberaní sociálnych dávok a iný spôsob využívania eurofondov. Osobitné dane chcú pre banky, uvažujú o možnosti transakčnej dani.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V4 sa nezhodla v tom, ako sa postaví k summitu na Jalte
<< predchádzajúci článok
Španielsko zrejme vydá dlhopisy, aby podporilo regióny