Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. júla 2015

Rodinná farma pri Košiciach ponúka produkty, ale aj agroturistiku



Mať vlastnú farmu bolo pre Eriku Petráš Albrechtovú z Moldavy nad Bodvou (okres Košice-okolie) snom odmalička. Dnes si ho plní, má dve farmy, na ktorých chová ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Alexandra Moštková
Rákoš 24. júla (TASR) - Mať vlastnú farmu bolo pre Eriku Petráš Albrechtovú z Moldavy nad Bodvou (okres Košice-okolie) snom odmalička. Dnes si ho plní, má dve farmy, na ktorých chová hydinu, králiky, prasatá, kozy, ale aj kone. Jedna z fariem, Ranč Tara, stojí na pozemku bývalého družstva pri obci Rákoš (okr. Košice-okolie). O zdravé produkty majú záujem hlavne Košičania.


"Mám priamych zákazníkov, nemám nejako extra vysoké ceny, snažím sa vyjsť ľuďom v ústrety, ale je to samozrejme drahšie ako v potravinách. Mám pravidelných odberateľov na mlieko, vajíčka, králičie mäso, husi, kačky," vymenovala pre TASR majiteľka. Najväčší dopyt je podľa nej po vajíčkach a kozom mlieku, v sezóne sa veľmi dobre predávajú kačky. O produkty majú záujem zákazníci s onkologickými problémami, ale aj rodiny s malými deťmi, ktorí im chcú dopriať zdravšie jedlo, prípadne sú to ľudia, ktorí síce majú príbuzných na dedine, ale tí nič nechovajú. Momentálne je ponuka a dopyt na farme vyvážený.

Majiteľka sa stará o dojenie kôz, ako aj o distribúciu. Zákazníci nekupujú priamo na farme, je potrebné si produkt objednať a majiteľka sa postará o dovoz v čerstvej podobe. Kozie mlieko podľa nej kupujú hlavne tí, ktorí neznesú laktózu, prípadne majú alergie. Produkty, ktoré ponúka, prechádzajú pravidelnou a prísnou kontrolou. "Sliepky nie sú v klietke, cez deň sú vo výbehu, nie sú kŕmené žiadnymi stereoidmi či mäsokostnou múčkou," opisuje s tým, že aj krmivá, ktoré kupuje pre zvieratá, musia pochádzať od schválených predajcov. "Chodí mi pravidelne kontrola, na odber mlieka, vajíčok, mäsa. Žiadne prímesi rastových hormónov tam nie sú."

Rovnako ako sliepky, aj kozy, zajace, či prasatá, sú vo výbehoch. V minulosti chovali aj mangalice, aktuálne sú v kurze vietnamské prasiatka. Súčasťou farmy je aj chov koní, o ktoré sa stará majiteľkina dcéra Adriana Petrášová. Kone využívajú na rekreačnú agroturistiku. V budúcnosti by chceli na farme doriešiť technické záležitosti a viac ju zveľadiť aj na akcie pre verejnosť, o ktoré by sa postarala práve Adriana, ktorá chce získať licenciu trénera koní. "Môj sen odmalička bol mať koníka, chceme rozbehnúť agroturistiku, jazdu, vychádzky," hovorí. Na ranči žijú momentálne štyri kone a jeden poník.

"Prostredie je perfektné, človek tu vie uniknúť od reality veľkého mesta, je tu ticho, pokoj," hodnotí majiteľka Erika. S úsmevom hovorí, že ľudia si farmu často mýlia s obchodnými reťazcami a mnohokrát si neuvedomujú, čo znamená čerstvá potravina, ktorá nevydrží mesiace a dopredu si ju treba objednať. Majiteľka sa stará ešte o jednu farmu, pri Moldave nad Bodvou. "Toto je robota, ktorú sa človek nenaučí tak ľahko robiť, ale musí mať k tomu vzťah," opisuje s tým, že skoré ranné vstávanie je každodennou nevyhnutnosťou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Závlahové systémy v SR fungujú už len na ploche 60.000 hektárov
<< predchádzajúci článok
ŠTEFANEC: Pre daňové licencie vlani na Slovensku zaniklo 50.000 firiem